Rīgā nākamnedēļ notiks Būvniecības digitalizācijas konference

16.10.2019

Rīgā nākamnedēļ, 23.oktobrī, notiks Būvniecības digitalizācijas konference "Būvniecības informācijas modelēšanas ceļa kartes ieviešana Latvijā", aģentūru LETA informēja Ekonomikas ministrijā (EM).

Ministrijā skaidroja, ka Latvijas būvniecības nozares nākotnes attīstības galvenajam virzienam jābūt digitalizācijai un jaunai, daudz ciešākai sadarbībai starp pasūtītāju un būvniecības nozares pārstāvjiem, lai nodrošinātu pasūtītāja vajadzībām atbilstošu, kvalitatīvu būvi.

"Būvniecības informācijas modelēšana jeb BIM šodien vairs nav tikai jaunvārds - daudzās pasaules valstīs un arī Latvijā tā tiek pielietota, lai nodrošinātu maksimālus ieguvumus, ko sniedz jaunās tehnoloģiju iespējas," atzina ministrijā.

Konferences mērķis ir veicināt Latvijas būvniecības procesa dalībnieku - pasūtītāju, arhitektu, projektētājus, būvnieku - izpratni par BIM, dalīties ar dažādu Latvijas uzņēmumu pieredzi tās izmantošanā.

"Produktivitātes celšana ir vitāli svarīgs izaugsmes priekšnosacījums visā tautsaimniecībā, tostarp būvniecības nozarē, īpaši konkurējot eksporta tirgos. BIM ir jauna iespēja, ko būvniecības nozarei devis šodienas digitālais laikmets. Tās izmantošana būtiski cels būvniecības kvalitāti un produktivitāti, jo būvniecībā iesaistītajiem ļaus daudz efektīvāk izmantot pieejamos resursus - gan cilvēkresursus, gan finanšu līdzekļus. Tāpēc EM kopā ar nozares pārstāvjiem strādā pie veicamo pasākumu identificēšanas un īstenošanas koordinētai BIM ieviešanai būvniecības nozares ikdienā," sacīja ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro (KPV LV).

VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) valdes locekle Kitija Gruškevica informēja, ka būvniecības digitalizācija ir veids, kā nodrošināt procesu efektivitāti un caurspīdīgumu.

"Būvniecības procesu digitalizācija palīdzēs efektīvi tikt galā ar lielākajiem būvniecības izaicinājumiem, ļaus izvairīties no projektēšanas nepilnībām un samazināt būvdarbu izmaksas, vienlaikus uzlabojot komunikāciju un darbību koordināciju starp projektētājiem, būvniekiem un pasūtītāju. Šādi būvniecības process būs operatīvāks un precīzāk prognozējams," skaidroja Gruškevica.

Konferencē piedalīsies Latvijas valsts, nevalstisko organizāciju un privātā sektora pārstāvji, daloties pieredzē par ieguvumiem būvniecības procesā, izmantojot BIM gan publisko iepirkumu, gan ražošanas, projektēšanas un būvniecības procesos.

Konference notiks Rīgā, Latvijas Universitātes Dabas mājā. Konferencei pieteikušies vairāk nekā 300 dalībnieku.

Konferenci atklās EM valsts sekretāra vietnieks Edmunds Valantis, Gruškevica un Būvniecības Industrijas Digitalizācijas asociācijas (BūvID) valdes priekšsēdētājs Jānis Berķis.

Konferences pirmā daļa tiks veltīta aktuālajām BIM prasībām būvniecības projektos Latvijā. Par vēsturiskās pēctecības un moderno būvniecības iespēju apvienojumu stāstīs Gruškevica, savukārt SIA "Latvijas standarts" sadarbības projektu vadītājs Dainis Matulis skaidros par nākotnes attīstību BIM standartizācijas jomā.

Pasākuma otrajā daļā dažādu būvniecības nozares jomu pārstāvji - arhitekti, būvkonstrukciju un inženiertīklu projektētāji, civilās būvniecības pārstāvji un nekustamā īpašuma attīstītāji - dalīsies ar BIM izmantošanas veiksmes stāstiem, lai iedvesmotu pārējos industrijas dalībniekus digitālai izaugsmei.

Konferences noslēgumā VNĪ vecākais attīstības projektu vadītājs Dmitrijs Kots prezentēs uzņēmuma izstrādātās BIM vadlīniju prasību piemērošanu valsts publiskajos iepirkumos, pretendentu atbilstības vērtēšanu un galvenos nosacījumus veiksmīga rezultāta sasniegšanai