VNĪ Okupācijas muzeja vēsturiskās ēkas pamatiem veic papildus pārbaudi, lai pārliecinātos par seno konstrukciju drošību

16.04.2019

Virzoties uz priekšu ar Okupācijas muzeja Nākotnes nama būvniecību, lai papildus pārliecinātos par seno konstrukciju drošību, VAS Valsts nekustamie īpašumi (turpmāk – VNĪ) vadībā tiek veikta tehniskā apsekošana vēsturiskajai ēkai, informē VNĪ valdes locekle Kitija Gruškevica.

“Okupācijas muzeja pārbūve un “Nākotnes nams” būvniecība ir valstiski nozīmīgs projekts un viena no VNĪ prioritātēm. Tā būvniecības gaitai sekojam ar vislielāko rūpību, lai pārliecinātos par to, ka darbi tiek veikti raiti un atbilstošā kvalitātē. Būvēt Vecrīgā ir izaicinājums, jo jārēķinās ar to, ka mēs ierokamies vēsturē, un būvlaukumā var rasties neplānoti atradumi. Līdz šim Okupācijas muzeja pārbūves laikā tika atrasts azbests, kā arī senā Strēlnieku pieminekļa pamati, kas radīja papildu demontāžas darbus. Šobrīd šaubas rada senās muzeja ēkas konstrukciju drošība un atbilstība mūsdienu būvniecības standartiem, tādēļ izlēmām veikt papildu drošības pārbaudi. Savukārt jaunajā – topošajā Nākotnes nama daļā darbu norise apsteidz plānoto grafiku - pabeigti demontāžas un pāļu urbšanas darbi, uzsākti betonēšanas darbi, kā arī izvēlēts Nākotnes nama fasādes apdares materiāls – granīts no Somijas. Ietaupītais laiks kalpos kā rezerve neparedzētiem darbiem, kas var rasties būvniecības gaitā,” atklāj VNĪ valdes locekle Kitija Gruškevica.

Kamēr muzeja senajā daļa notiek konstrukciju tehniskā apsekošana, notiek darbs pie Nākotnes nama pagraba pārseguma izveides, kā arī sienu un kolonu stiegrošana un betonēšana.

Pagājušā nedēļā darbu gaita Okupācijas muzeja būvlaukumā tika skatīta projekta uzraudzības padomē, kur klātienē VNĪ iepazīstināja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) un Kultūras ministrijas pārstāvjus ar Nākotnes nama būvniecības aktuālo darbu statusu, kā arī projektētāji SIA “Taktila” prezentēja Padomju okupācijas piemiņas memoriāla “Vēstures taktīla” māksliniecisko risinājumu. Iecerēts, ka piemiņas memoriāla projekts tiks realizēts vienlaikus ar topošo Nākotnes namu - tā būvniecību plānots uzsākt jau šovasar.

Jau ziņots, ka Latvijas Okupācijas muzeja pārbūves projektā “Nākotnes nams” saglabāta latviešu arhitekta Gunāra Birkerta ideja – arhitekta 2001. gadā dāvinātās Okupācijas muzeja pārbūves skices. Muzeja jaunā koncepcija paredz 1970. gadā būvēto ēku papildināt ar balto piebūvi un stikla sienu, kā arī piešķirt muzejam mūsdienu funkcionalitāti.
 
Līdztekus “Nākotnes nama” būvniecībai nākotnē jaunajai ēkai Strēlnieku laukumā uz Daugavas pusi piekļausies arī Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāls -  mākslas objekts “Vēstures taktīla”, kas iedzīvinās tautas upuru piemiņu, iesaistot ikdienas pilsētu dzīvās skaņas piemiņas kompleksa funkcijas un arhitektūras formā. Tas ir simbolisks apliecinājums saiknei starp šodienu un mūsu tautas skumjākajiem vēstures brīžiem.

VNĪ šobrīd īsteno 33 nozīmīgus attīstības projektus aptuveni 154 miljonu eiro apmērā. Uzņēmums nodrošina profesionālu nekustamo īpašumu apsaimniekošanu un pārvaldību ap 500 nekustamo īpašumu adresēm ar 1700 ēkām 1,2 milj. m2 platībā un vairāk nekā 4100 zemes īpašumu vairāk nekā 10 milj. m2 platībā. Uzņēmums dibināts 1996. gadā, tā 100% akcionārs ir Finanšu ministrija. 

Foto no Okupācijas muzeja apdares materiālu izvēles: šeit.


Papildu informācija:
VAS “Valsts nekustamie īpašumi”
Korporatīvās komunikācijas daļa
E-pasts: vni.lvkomunikacija