Spāru vainags rotā topošo prokuratūras namu Aspazijas 7

18.06.2019

Šodien Spāru vainags rotā topošo centralizēto prokuratūras namu Aspazijas bulvārī 7, tādējādi simbolizējot nozīmīga būvniecības posma – jumta konstrukciju pabeigšanu, informē VAS “Valsts nekustamie īpašumi” valdes locekle Sigita Janvāre.

Topošā centralizētā prokuratūras ēka tiek atjaunota un 10 prokuratūras struktūrvienību darba vajadzībām, cienot arhitektoniskās vērtības un apvienojot tās ar moderniem risinājumiem.

 “Atjaunojot šo vēsturiski vērtīgo namu, tas tiek īpaši pielāgots prokuratūras darba vajadzībām. Būvdarbi rit raiti, atbilstoši grafikam. Pašlaik pabeidzam jumta izbūvi. Turpinās vēsturiskās fasādes atjaunošana, būvkonstrukciju un inženiertīklu izbūves darbi. Izmantotā BIM tehnoloģija palīdzēja mums identificēt nepilnības, ļaujot savlaicīgi novērst kļūdas, kontrolēt termiņus un izmaksas. Visi šie faktori ir vienlīdz svarīgi gan pasūtītājam, gan projektētājam, gan būvniekam un ļauj raitāk virzīt darbu gaitu,” atklāj VNĪ valdes locekle Sigita Janvāre.

Namā tiek uzlabota energoefektivitāte, izbūvēti jauni inženiertīkli, ieviesta automātiskā vadības sistēma, pārplānotas telpas un labiekārtots iekšpagalms. Pārbūves laikā telpu kopējā platība palielināsies no 6 396,30 m2 līdz 6600,20 m2. Ēkas trešajā stāvā, tam pievienojot bēniņu apjomu, tiks izbūvēta jauna konferenču zāle ar 200 sēdvietām.

 “Patlaban tas liekas vēl sapnis – nereāla sajūta, ka prokuratūrai top šāda ēka! Apkārtējā vide ļoti ietekmē cilvēku darbu, tāpēc vēlos pateikt lielu paldies “Valsts nekustamajiem īpašumiem”, būvniekiem, arhitektiem un visiem iesaistītajiem par viņu ieguldījumu, kā arī valdībai, kas šim projektam deva zaļo gaismu, “ norāda ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers.

Ēkas atjaunošanu plānots pabeigt līdz 2020. gada nogalei. Plānots, ka centralizētajā prokuratūras namā uzsāks Latvijas Republikas prokuratūras struktūrvienības, kas pašlaik atrodas Dzirnavu ielā 113, Elizabetes ielā 2, Kr. Valdemāra ielā 17A, Stabu ielā 89 un Kalpaka bulvārī 6. Kopējās plānotās projekta izmaksas ir 11,5 miljoni eiro, tai skaitā būvdarbu izmaksas – 10,6 miljoni eiro. Projekts tiek līdzfinansēts no Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzekļiem energoefektivitātes paaugstināšanas programmas ietvaros.

Topošā centralizētā prokuratūras ēka Aspazijas 7 ir pirmais pilotprojekts, kurā VNĪ izmanto mūsdienīgo BIM tehnoloģiju. Tās izmantošana palīdz identificēt nepilnības, ļaujot savlaicīgi novērst kļūdas, kontrolēt termiņus un izmaksas. Visi šie faktori ir vienlīdz svarīgi gan pasūtītājam, gan projektētājam, gan būvniekam un ļauj raitāk virzīt darbu gaitu. Uzņēmums patlaban strādā pie BIM prasību un procesu izstrādes, lai jau 2019. gada otrajā pusē vērienīgu projektu iepirkumos BIM izmantošanu iekļautu kā obligātu nosacījumu.

Prokuratūras vajadzībām VNĪ pērn atjaunoja Ogres rajona prokuratūras ēkas fasādi Krasta ielā 11, kā arī šī gada sākumā 2 prokuratūru struktūrvienības - Rīgas pilsētas Kurzemes rajona prokuratūra un Rīgas pilsētas Zemgales priekšpilsētas prokuratūra uzsākušas darbu mājīgajās telpās Pārdaugavas sirdī - Kalnciema ielā 14.

VNĪ izstrādājis Nākotnes biroja valsts pārvaldei konceptu, lai jau tuvā nākotnē ekonomētu valsts līdzekļus un samazinātu izmaksas uz vienu strādājošo. VNĪ ir identificējusi galvenās problēmas valsts pārvaldes iestāžu izvietojumā, tostarp neefektīvu plānojumu un publisko līdzekļu izmantošanu, augstu ēku nolietojumu, nepietiekamu vides pieejamību un problēmas ar tehnoloģiju savietojamību.  Ilgtspējīgu, energoefektīvu ēku izmantošana ilgtermiņā ir lētāka. VNĪ aprēķini liecina, ka, optimizējot ministriju un to padotības iestāžu izmantoto infrastruktūru, kā arī centralizējot atbalsta un nodrošinājuma funkcijas, ir iespējams samazināt uzturēšanas izdevumus par aptuveni 10 – 20%. 

Ieskats ēkas vēsturē

Pēc pilsētas arhitekta Reinholda Georga Šmēlinga projekta 1891. gadā celtā ēka ir nenovērtējama kultūrvēsturiska vērtība gan arhitekta rokraksta, gan tās sabiedriskās nozīmes dēļ. Autetiskais neorenesanses stilā tapušais nams pēc Otrā pasaules kara, padomju okupācijas gados tika nodots milicijai un līdz pat 2008.gadam nemainīgi lietots policijas vajadzībām.

Šajā laikā veikta vien nebūtiska iekštelpu pārveidošana, piemēram, lielākās telpas ar starpsienām sadalītas mazākās. Pēc neatkarības atjaunošanas šeit darbojās Rīgas Galvenā policijas pārvalde, kas tagad atrodas jaunajā ēku kompleksā Gaujas ielā. Pēc 2008. gada atbrīvotais nams stāvējis tukšs, gaidot savu atdzimšanu. Pēdējos gados VNĪ vadībā veikta celtnes izpēte un izstrādāts pārbūves projekts, kura īstenošana notiek patlaban. 

Nams Aspazijas bulvārī 7 ir UNESCO Pasaules kultūras un dabas mantojuma objekta “Rīgas vēsturiskais centrs” un valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļa “Rīgas pilsētas vēsturiskais centrs” daļa.

VNĪ šobrīd īsteno 34 nozīmīgus attīstības projektus aptuveni 154 miljonu eiro apmērā un strādā pie 25 jaunām projektu idejām. Uzņēmums nodrošina profesionālu nekustamo īpašumu apsaimniekošanu un pārvaldību ap 450 nekustamo īpašumu adresēm ar 1200 ēkām 1,1 milj. m2 platībā un vairāk nekā 4000 zemes īpašumu 10 milj. m2 platībā. Uzņēmums dibināts 1996. gadā, tā 100% akcionārs ir Finanšu ministrija.

Foto no pasākuma: šeit.

 

Papildu informācija plašsaziņas līdzekļiem:

VAS „Valsts nekustamie īpašumi” 
Korporatīvās komunikācijas daļa  
E-pasts: vni.lvkomunikacija