VNĪ: Spāru svētkus svin topošais muzeju krātuvju komplekss

23.11.2018

Pabeidzot nozīmīgu būvdarbu posmu pie topošās nacionālo vērtību mājvietas – 4 muzeju krātuves, šodien Rīgā, Pulka ielā 8, VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) un būvnieki – AS “RERE grupa” kopā ar Kultūras ministrijas pārstāvjiem un topošajiem muzeju krātuvju kompleksa saimniekiem svin “Spāru svētkus”. Atbilstoši “Spāru svētku” tradīcijām notika vainaga uzlikšana uz topošā ēku kompleksa jumta konstrukcijām, informē VNĪ valdes priekšsēdētājs Ronalds Neimanis.

VNĪ realizētais muzeju krātuvju komplekss ir pirmais šāds komplekss Baltijā. Pēc būvdarbu pabeigšanas kompleksā nonāks aptuveni 2 miljoni krājuma vienību, kas līdz tam glabājās Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja, Rakstniecības un mūzikas muzeja, Rīgas Kino muzeja un citās telpās. Jaunajā kompleksā tiks nodrošināti 21. gadsimtam atbilstoši apstākļi muzeju vērtību saglabāšanai, kā arī mūsdienīgas un atbilstoši aprīkotas restaurācijas telpas, kas projektētas tieši restaurācijas darbu veikšanai. Tāpat kompleksā būs lasītavas, nelielas izstāžu un citas telpas, kas būs pieejamas arī plašākai sabiedrībai.

“Projekts ir gana izaicinošs un tehniski sarežģīts, tomēr, visām pusēm produktīvi sadarbojoties, esam noveduši to līdz šim pacilājošajam brīdim – ir pabeigts nozīmīgs būvniecības posms un varam visi kopā ar topošajiem ēku kompleksa saimniekiem – muzejiem – novērtēt padarīto un svinēt svētkus!” sacīja Ronalds Neimanis, VNĪ valdes priekšsēdētājs.

“Spāru svētki vienmēr ir īpašs brīdis būvniecības procesā. Esmu gandarīta, ka šodien ar vainagu pušķojam jumta konstrukcijas Pulka ielā 8, lai jau nākamajā gadā šis komplekss varētu kļūt par modernu, praktisku un ērtu mājvietu mūsu nenovērtējamajiem nacionālajiem dārgumiem. Pēc muzeju krātuves būvdarbu pabeigšanas ievērojami uzlabosies muzeju darbs, jo šeit būs atbilstošas telpas ne tikai krājuma glabāšanai, bet arī restaurācijai un izpētei,” svinīgajā notikumā akcentēja kultūras ministre Dace Melbārde.

Vērienīgais komplekss ir apjomīgs – virs 30 tūkstošiem kvadrātmetru – un tehniski sarežģīts. Tas veidots kā vienots arhitektonisks risinājums, ārēji neatdalot atsevišķu muzeju zonas. Vienlaikus ēkā katram muzejam paredzēta sava, no citiem muzejiem neatkarīga zona – krātuves, darba, restaurācijas, darbnīcu, noliktavu, koplietošanas un apmeklētāju telpas. Savukārt visiem muzejiem kopīgā telpa ir galvenā ieejas zona kompleksa centrā, kas paredzēta gan muzeju krātuvju darbiniekiem, gan apmeklētājiem.

Muzeja krātuvju kompleksu projektējuši SIA “Arhitektu birojs Krasts” (būvprojekta vadītāja – arhitekte Renāte Truševska), savukārt būvniecības darbi tika uzticēti AS “RERE grupa”.

“Vēlos pateikties ikvienam par viņa darbu šajā objektā, jo grūtākais un sarežģītākais jau ir aiz muguras. Un novēlu, lai būvniecības darbi arī turpmāk raiti un kvalitatīvi ritētu uz priekšu.

Šis spāru svētku vainags ir īpašs, jo tajā iepītais zaļums vienlaikus ar būvniecības tradīcijām simbolizē gan pašas celtnes, gan mūsu tautas vēstures liecību, mantojuma ilgmūžību,” saka “RERE grupa” valdes priekšsēdētājs Guntis Āboltiņš-Āboliņš.

Kopumā projektā tiks investēti 28,7 miljoni eiro. Lai būtu droši par kvalitatīvu mūsu nacionālo vērtību glabāšanu, papildus iepriekš plānotajam budžetam valdībā apstiprināti 3 miljoni eiro lietotāju papildu prasību nodrošināšanai. Tie iekļauj, piemēram, inženiertīklu risinājumu izmaiņas, vadības automatizācijas sistēmas ierīkošanu ēkas tehniskajam monitoringam un vadībai, krātuvju mikroklimata uzlabojumus un paaugstinātas ugunsdrošības risinājumus restaurācijas telpās.

Muzeju krātuvju kompleksa būvniecība ir viens no VNĪ uzsāktās pārmaiņu programmas “100 adreses Latvijas valsts simtgadei” projektiem, kuras viens no galvenajiem mērķiem ir īstenot projektu būvniecību tā, lai ar tiem varētu lepoties arī pēc simts gadiem.

Programmas ietvaros uzņēmums šobrīd īsteno 32 nozīmīgus attīstības projektus 135 miljoni eiro apmērā. Uzņēmuma pārziņā ir vairāk nekā 500 ēku īpašumu 1,8 milj. m2 platībā un vairāk nekā 4100 zemes īpašumu vairāk nekā 10 milj. m2 platībā. Uzņēmums dibināts 1996. gadā, tā 100 % akcionārs ir Finanšu ministrija. VNĪ strādā 530 darbinieki.

Foto no pasākuma: šeit.

Papildu informācija medijiem:

VAS “Valsts nekustamie īpašumi” 

Korporatīvās komunikācijas daļa  

E-pasts: vni.lvkomunikacija