previous image button
next image button
close fullscreen container

VNĪ nodod atslēgu AS “LNK Industries” būvdarbu uzsākšanai Rīgas pils Kastelas daļā

02.10.2020

Rīgas pils Kastelas atjaunošanas I kārtā pārbūves un restaurācijas darbi paredzēti atsevišķās zonās – galvenokārt Dienvidu korpusā. “Rīgas Pils Kastelas pārbūves uzsākšana mums visiem ir ļoti nozīmīgs brīdis. Lai tiktu līdz būvniecības līgumam un darbu sākšanai bija nepieciešami vairāki gadi, kas ir likumsakarīgi. Lai būtu droši par Latvijas kultūras mantojuma saglabāšanu, bija daudz priekšdarbu jāpaveic – veicām vērienīgus, padziļinātus izpētes darbus ar dažādām metodēm, tostarp piesaistot pasaulē pazīstamus restaurācijas ekspertus. Pēdējo gadu laikā paveiktais samazinās riskus par neparedzētu darbu rašanos būvdarbu gaitā, nodrošinot to, ka katrs atradums nekavēs būvniecības gaitu. Tomēr jau tagad varam būt droši, ka šī vēstures pieminekļa pārbūvē izaicinājumu netrūks. Esam apņēmības pilni konstruktīvā sadarbībā ar būvuzņēmēju šo atbildīgo uzdevumu izpildīt godam,” norāda R. Griškevičs.

“Gan Rīgas Pils kā Latvijas vēstures unikāls liecinieks, gan Latvijas Nacionālais vēstures muzejs kā nozīmīga nacionāla institūcija ir valsts kultūras un vēstures atmiņas nesēji, kas apliecina mūsu noieto ceļu un tajā uzkrāto pieredzi – tā ir ilgstamība, nacionālo dārgumu mantojums, zināšanu, prasmju un pieredzes nepārtrauktība, kas mums ir jānodod nākamajām paaudzēm, lai tās sekmīgi varētu turpināt labāko, ko priekšteči ir gadu simtos uzkrājuši un saglabājuši. Visām iesaistītajām pusēm Rīgas Pils restaurācija un pārbūve ir ļoti atbildīgs un vērienīgs uzdevums. Esmu gandarīts, ka dažādu apstākļu dēļ ieilgušais process iegājis aktīvās realizācijas posmā,” akcentē kultūras ministrs Nauris Puntulis.

Būvdarbu gaitā plānots veikt konstrukciju un pamatu pastiprināšanu, inženiertīklu izbūvi, jumta pārbūves darbus, starpstāvu pārsegumu izņemšanu Kapelas un Remtera telpās, Dienvidu un Rietumu fasādes atjaunošanu, iekštelpu restaurāciju un to pielāgošanu muzeja vajadzībām, kā arī atsevišķu telpu attīrīšanu no mikoloģiskā piesārņojuma un mitruma.

“Mums AS “LNK Industries” kā ģenerāluzņēmējam Rīgas pils Kastelas daļas simboliska atslēgu saņemšana ir ļoti atbildīgs brīdis, jo ar šo mēs apliecinām gatavību veikt ēkas pārbūvi un iezīmējam būvdarbu uzsākšanu. Ar cieņu un rūpību pret Latvijas kultūrvēsturisko mantojumu, mums ir patiess gods veikt vienas no lielākajām viduslaiku pilīm Latvijā atjaunošanu. Rīgas pils ir Latvijas vēsture un mūsu kā būvnieka prioritāte šajā objektā ir vēstures liecību saglabāšana nākamajām paaudzēm, tādēļ darbus apņemamies veikt atbildīgi un projektā noteiktos termiņos. Mēs esam pārliecināti, ka pārbūves rezultātā minētā Rīgas pils Kastelas daļa atklāsies savā patiesajā vēsturiskajā veidolā”, uzsver AS “LNK Industries” valdes loceklis Kaspars Ratkevičs.

Kopējā Rīgas pils Kastelas būvprojekta platība ir 11,9 tūkstoši kvadrātmetru, no kuriem pašlaik tiks atjaunoti 6,7 tūkstoši kvadrātmetri, no kuriem 4,4 tūkstoši tiks nodoti ekspluatācijā. Pārējos 5,2 tūkstošus kvadrātmetru paredzēts īstenot nākamajās pils atjaunošanas kārtās. Rīgas pils Kastelas atjaunošana tiks veikta pēc PS „Rīgas Pils Kastelas projekts” izstrādātā būvprojekta arhitekta Reiņa Liepiņa vadībā.

"Prieks, ka beidzot šī ilgi gaidītā diena ir klāt,- sākas Rīgas pils vecākās daļas - Kastelas - atjaunošana. Projekta autoru kolektīva vārdā novēlam veiksmi, drosmi un izdošanos visiem iesaistītajiem būvniecības procesā un jā,- jaunus Latvijas vēstures atklājumus, atjaunojot šo sarežģīto, daudzus gadsimtus seno ēku," norāda Reinis Liepiņš.

Kamēr pilī notiks būvdarbi, sabiedrībai ir iespēja video 3D tūrē izstaigāt būtiskākās topošās atjaunotās pils daļas: https://www.youtube.com/watch?v=KNWXqjjl7uI&feature=youtu.be.

Kastela ir vecākā Rīgas pils daļa, tā atrodas tiešā saistībā ar Rīgas pils priekšpili un austrumu piebūvi, kur izvietotas Latvijas Valsts prezidenta un Valsts prezidenta kancelejas darba telpas.

Kopumā VNĪ šobrīd īsteno 118 infrastruktūras attīstības projektus apmēram 180 miljonu eiro apmērā un strādā pie 25 jaunām projektu idejām. Šogad pabeigta nama Aspazijas bulvārī 7 pielāgošana prokuratūras vajadzībām, energoefektivitātes projekti Valsts prezidenta rezidencē Jūrmalā, Latvijas Nacionālā arhīva ēkā Daugavpilī, kā arī fasāžu atjaunošanas darbi, logu atjaunošana un ieejas portāla restaurācija Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā Palasta ielā 2, Rīgā. Lielākie VNĪ būvniecības stadijā esošie attīstības projekti šobrīd ir Latvijas Okupācijas muzeja un jaunās piebūves „Nākotnes nams” būvniecība, Jaunā Rīgas teātra vēsturiskās ēkas atjaunošana Lāčplēša ielā 25, Rīgā, fasādes atjaunošana un energoefektivitātes paaugstināšana Dailes teātra ēkai Brīvības ielā 75, Rīgā, kā arī infrastruktūras sakārtošana robežšķērsošanas vietās “Terehova”, “Pāternieki” un “Silene”.

VNĪ pērn Korporatīvās atbildības un ilgtspējas institūta „Ilgtspējas indeksa” vērtējumā saņēma augsto zelta godalgu un speciālbalvu par straujāko izaugsmi, kā arī iekļauts VID „Baltā saraksta” zelta līmenī. Uzņēmums dibināts 1996. gadā, tā 100% akcionārs ir Latvijas Republikas Finanšu ministrija.