previous image button
next image button
close fullscreen container

VAS „Valsts nekustamie īpašumi” ir atjaunojuši un nodevuši ekspluatācijā rakstnieka un tulkotāja Jāņa Akuratera namu Torņakalnā

12.10.2016
Jāņa Akuratera muzejs

Jāņa Akuratera muzeja ēka ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis un valsts nozīmes vēsturiska notikuma vieta, kas celta pēc arhitekta Vernera Vitanda projekta funkcionālisma stilā. Muzejs ir viens no Pārdaugavas kultūras centriem, kur mūsdienās, tāpat kā Jāņa Akuratera dzīves laikā, pulcējas literāti, mākslinieki, mūziķi un aktieri, kā arī skolēni.

VNĪ valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Tols: „Jāņa Akuratera muzeja ēka ir augstvērtīgs, kvalitatīvi izstrādāts 20.gs. 30.gadu Latvijas būvmākslas funkcionālisma stila arhitektūras paraugs ar racionālu, tam laikam modernu arhitektūru, kas izpaužas gan ēkas kopskatā, gan katras detaļas kvalitātē. Tomēr ēkai papildus vērtību piešķir tās īpašnieks – rakstnieks, tulkotājs un politiķis Jānis Akuraters un viņa celtās mājas atjaunošana ir mūsu simboliskā dāvana dzejnieka 140.jubilejas gadā.

VNĪ īstenotā projekta ietvaros muzeja ēkai ir veikta fasādes atjaunošana un restaurācija, jumta seguma nomaiņa, maksimāli pietuvinot jumta seguma vizuālo veidolu vēsturiskā jumta izskatam. Klientu ērtībām ir  izveidots apmeklētājiem pielāgots muzeja ieejas mezgls, veikta interjera detaļu atjaunošana pēc oriģinālajiem paraugiem, t.sk., muzejā iebūvēto būvgaldniecības izstrādājumu restaurācija. Ir nomainīta ogļu apkures sistēma uz gāzes apkures sistēmu, kā arī veikta kamīna un krāšņu restaurācija – atjaunošana. Muzeja apmeklētājus turpmāk priecēs labiekārtotā muzeja teritorija un restaurētā  veranda un terase.

VNĪ realizēja projektu sadarbībā ar MMA, Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) finanšu instrumenta programmas „Kultūras un dabas mantojuma saglabāšana” projekta „Jāņa Akuratera muzeja restaurācija” ietvaros.

Muzeja atjaunošanas un restaurācijas darbus pēc SIA „Arhitektes Ināras Caunītes birojs” izstrādātā būvprojekta veica SIA „Modus Būve”.

Projekta kopējās izmaksas ir 250 000 eiro. EEZ līdzfinansējums ir 212 500 eiro, savukārt 37 500 eiro ir valsts budžeta līdzfinansējums.