previous image button
next image button
close fullscreen container

Jāņa Akuratera muzejs atvērts apmeklētājiem

30.08.2017
 title_alt_img

VNĪ Muzeja ēku ekspluatācijā nodeva 2016. gada 30.septembrī, bet apmeklētājiem muzejs atvērts tikai tagad, kad muzeja darbinieki ēku ir apdzīvojuši un ēkā iedzīvināta 30.gadu atmosfēra.

Jāņa Akuratera muzeja ēka ir celta 1933.gadā kā rakstnieka ģimenes nams pēc arhitekta Vernera Vitanda projekta. Ēka ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis un valsts nozīmes vēsturiska notikuma vieta, kur mūsdienās, tāpat kā Jāņa Akuratera dzīves laikā, pulcējas literāti, mākslinieki, mūziķi un aktieri, kā arī skolēni. Līdz 2016. gada sākumam, kad VNĪ uzsāka ēkas pārbūves un restaurācijas darbus, nama tehniskais stāvoklis bija vērtējams kā neapmierinošs. Vairāk nekā 80 gadu laikā dzeltenīgā koka māja, ko apjūsmoja laikabiedri, bija nokvēpusi pelēka, ieejas kāpnes bija sākušas brukt, verandas logi bija aizsisti ar finiera plāksnēm, daļa jumta betona dakstiņu bija zaudējuši izturību u.tml.

Projekta ietvaros Jāņa Akuratera muzeja galvenajai ēkai tika veikta jumta seguma nomaiņa ar jauniem betona dakstiņiem, pietuvinot jumta seguma izskatu vēsturiskā jumta izskatam, veikta ēkas fasādes attīrīšana un krāsojuma atjaunošana, izveidots apmeklētājiem pielāgots muzeja ieejas mezgls, veikta interjera detaļu atjaunošana pēc oriģinālajiem paraugiem, t.sk., muzejā iebūvēto būvgaldniecības izstrādājumu restaurācija. Muzeja atjaunošanas un restaurācijas darbu laikā ēkā ogļu apkures sistēma nomainīta uz gāzes apkures sistēmu, restaurēts un atjaunots kamīns un krāsnis, veikta verandas un terases restaurācija. Projekta kopējās izmaksas – EUR 250 000. EEZ līdzfinansējums – EUR 212 500, savukārt EUR 37 500 ir valsts budžeta līdzfinansējums.

Tagad, pēc restaurācijas, apmeklētājiem ir iespēja ieraudzīt ne tikai atjaunoto ēku, par kādu savulaik jūsmoja dzejnieka mājas viesi, bet arī pagājušā gadsimta 30. gadu atmosfēru izbaudīt visā mājā. Kamīnzāle, ēdamistaba, virtuve, trauku istaba, dzejnieka kabinets, gaišais salons, dzejnieka meitas Laimas istaba, sievas Marijas Annas istaba un arī vannasistaba ir atguvusi to veidolu, kāds tām varētu būt bijis laikā, kad mājā dzīvoja Dzejnieka ģimene. Interjera ekspozīcijas projektu izstrādāja un īstenoja SIA “Intarsija” – Mag.art. Dainis Bruģis un Mag.art. Ina Līne sadarbībā ar muzeja speciālistēm. Interjerā ir iespējams apskatīt Dzejnieka ģimenei piederošo mākslas darbu kolekciju, kurā ir Konrāda Ubāna, Valdemāra Tones, Niklāva Strunkes, Oskara Kalēja, Oļģerta Saldava u.c. mākslinieku darbi. Akuratera kabinetā ir redzama dzejnieka bibliotēka, kurā ir grāmatas latviešu, franču, krievu, vācu, norvēģu u.c. valodās. Mājas interjeru grezno tekstilijas, kas darinātas pēc saglabāto orģinālu paraugiem. Bīdermeiera stila, Luija VI stila atdarinājumi, Art Deco un atsevišķi jūgendstila priekšmeti ir aplūkojami muzeja ekspozīcijā. Šāds 20. gs. 30. gadu rekonstruēts mājas interjers ir unikāls Latvijā.

Atjaunotā Jāņa Akuratera muzeja galvenā ēka ir dāvana sabiedrībai, sagaidot Latvijas Valsts simtgadi un godinot tādas personības kā Jānis Akuraters, kuras piedalījās Latvijas Valsts idejas tapšanā un Valsts izveidē un pasludināšanā.