previous image button
next image button
close fullscreen container

Būvējot radošo nākotni: aizvadīti “Riga Makerspace” spāru svētki

20.10.2023
 title_alt_img

2023. gada 20. oktobrī “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) prototipēšanas darbnīcas “Riga Makerspace” būvobjektā, A.Briāna ielā 13, Rīgā, kopā ar Kultūras ministrijas, Latvijas Mākslas akadēmijas, Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas, arhitektu biroja “Krasts” un būvkomersanta “P un S Būvniecība” pārstāvjiem piedalījās spāru svētkos un atklāja spāru vainagu, tādā veidā atzīmējot ēkas būvniecības aukstākā punkta sasniegšanu, informē VNĪ valdes locekle Jeļena Gavrilova.

“Piesaistot Eiropas Savienības fondu un valsts budžeta finansējumu 12 miljonu eiro apmērā, Kultūras ministrija šobrīd degradētā Rīgas centra teritorijā iecerējusi izveidot jaunu, radošu kultūrvietu, kuru ikdienas darbā izmantot divu kultūrizglītības iestāžu dizaina studiju audzēkņiem,” norāda Kultūras ministrijas parlamentārā sekretāre Agnese Lāce, paužot cerību, ka jau nākamgad Riga Makerspace telpas apdzīvos topošie dizaineri un arī uzņēmēji, kuriem studentu veikumus palaist ražošanā un nogādāt līdz veikalu plauktiem.

Latvijas Mākslas akadēmijas Projektu un attīstības daļas vadītājs Jānis Gailītis pauda lielu sajūsmu par šo notikumu. “Riga Makerspace” spāru svētki signalizē, ka pavisam drīz Latvijas Mākslas akadēmijas studentiem un visai sabiedrībai kopumā būs pieejams jauns inovāciju un radošuma centrs, kur jaunie talanti varēs eksperimentēt un pilnveidot savas prasmes dizaina un mākslas jomās. Šī telpa kalpos kā platforma, kurā uzņēmēji, dizaineri un tehnoloģiju eksperti varēs strādāt kopā, radot jaunus produktus un risinājumus, kas sekmēs tehnoloģisko inovāciju un ekonomikas izaugsmi. “Riga Makerspace” veicinās jaunus sadarbības modeļus un nodrošinās Eiropas projektu piesaisti nākotnē.”

                                                                                         

Latvijas Mākslas akadēmijas Dizaina nodaļas vadītājs Matīss Zvaigzne turpina: “Prototipēšanas darbnīcas “Riga Makerspace” būs vērtīgs un nozīmīgs resurss, kas sniegs izcilu atbalstu Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas un Latvijas Mākslas akadēmijas Dizaina nodaļas studentiem, kā arī plašākai sabiedrībai, kas interesējas par prototipēšanu un dizaina procesu. “Riga Makerspace” nodrošinās modernākos instrumentus, piemēram, 3D printerus, lāzergriešanas mašīnas, CNC iekārtas un elektronikas prototipēšanas aprīkojumu, kas ļaus idejām pārvērsties realitātē un radīt fiziskus prototipus. Darbnīcas ļaus studentiem un interesentiem piedalīties dažādos semināros, kas veicina kompetenču pilnveidi prototipēšanas, dizaina un tehnoloģiju jomās. Tās veicinās sadarbību un savstarpējo mijiedarbību starp dažādu nozaru pārstāvjiem, veidojot iespējas radošai partnerībai un starpdisciplināriem projektiem.”

 

“Spāru svētki tiek svinēti laikā, kad ēkas celšana ir savā augstākajā punktā — ir pabeigta jumta nesošā konstrukcija. Šis ir brīdis, kad varam atskatīties uz jau paveikto un izteikt pateicību projektā iesaistītajiem speciālistiem,” norāda VNĪ valdes locekle Jeļena Gavrilova.

“ Lai arī diena ir drēgna un pavēsa, garastāvoklis mums ir labs un enerģisks, jo fiziski smagākā un putekļainākā būvdarbu daļa straujiem soļiem tuvojas noslēgumam. Turpmāk mūs sagaida tehnoloģiski sarežģītākais būvdarbu posms, ko darbinieki ziemas periodā jau varēs veikt apsildītās telpās. Būve kopumā ir visai komplicēta, jo objekts sastāv no rekonstruējamās ēkas, kura ir savulaik būvēta vismaz trijās kārtās un jaunbūves. Vēlos pateikties visām iesaistītajām pusēm par līdz šim paveikto un vēlu turpināt labo sadarbību, veiksmīgi noslēdzot projektu paredzētajā termiņā,” aicina pilnsabiedrības “P un S Būvniecība” valdes priekšsēdētājs Māris Stakens.

Jaunu produktu paraugu jeb prototipēšanas darbnīcu komplekss “Riga Makerspace” tiek būvēts agrākajā Rīgas Vieglās rūpniecības tehnikuma ēkā, A.Briāna ielā 13.

Šobrīd objektā, gan rekonstruētajā ēkā, gan jaunbūvē, praktiski pabeigta konstrukciju būvniecība. Atjaunotajā Rīgas Vieglās rūpniecības tehnikuma ēkā sākušies sienu un griestu apmetuma darbi, veikta jau vairāk kā puse jumta izbūves darbu un praktiski pabeigta starpsienu būvniecība. Objektā pilnībā pabeigta ārējo siltumapgādes tīklu izbūve un noslēguma fāzei tuvojas arī ārējo ūdensapgādes un kanalizācijas tīklu izbūves darbi, kā arī sākusies iekšējo tīklu izbūve. Jaunbūves daļā starpsienu izbūves darbi paveikti 60% apjomā no kopējā plāna un jumta izbūves darbus plānots uzsākt pēc spāru svētkiem.

Atbilstoši arhitektu biroja “Krasts” vīzijai projekta ietvaros tiks atjaunota Rīgas sabiedriskā telpa 1500 m2 platībā, kā arī uzceltas un atjaunotas publiskās ēkas 3600 m2 apjomā. Projekts paredz tehnikuma ēkas atjaunošanu, bēniņu stāva, pagraba grīdas, ēkas cokola daļas, jumta un terases pamatnes segmenta siltināšanu, durvju un logu nomaiņu, esošo inženierkomunikaciju pārbūvi un jaunu inženierkomunikāciju izbūvi, kā arī jaunas ēkas būvniecību.

Būvdarbus, revitalizācijas un energoefektivitātes darbus īsteno pilnsabiedrība „P un S Būvniecība”. Kopējās projekta izmaksas ir 12 051 266,30 eiro (ar PVN). Prototipēšanas darbnīcas “Riga Makerspace” attīstības projekta īstenošanai Kultūras ministrija piesaistījusi finansējumu no Eiropas Savienības fondu darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” (85% apmērā no projekta kopējām izmaksām), kā arī valsts budžeta līdzekļus (tostarp Covid-19 finansējums ekonomikas sildīšanai caur ieguldījumiem būvniecībā) kā projekta līdzfinansējumu 15% apmērā no kopsummas. Plānots, ka projekts tiks pabeigts 2024.gadā.

Pasākuma fotogrāfijas pieejamas ŠEIT.

VNĪ sekmīgi īsteno 35 valsts nozīmes projektus, no kuriem 14 atrodas būvniecības stadijā. Projektu kopējais īstenošanas budžets ir vairāk nekā 336 miljoni eiro.  VNĪ nodrošina profesionālu nekustamo īpašumu apsaimniekošanu un pārvaldību 371 ēku un būvju īpašumiem, kuros ietilpst  1007 ēkas 0,97 miljonu m2 platībā, kā arī zeme zem ēkām 607 ha platībā, un 3404 zemes īpašumam ar kopējo platību 883 ha. VNĪ ir viens no 17 Latvijas uzņēmumiem, kas 2023.gadā Korporatīvās atbildības un ilgtspējas institūta “Ilgtspējas indeksa” vērtējumā saņēma augstāko platīna godalgu, apliecinot labu pārvaldību un savas darbības ilgtspēju. Uzņēmums dibināts 1996.gadā, tā 100% akcionārs ir Finanšu ministrija.
Vairāk par projektu lasi šeit.