previous image button
next image button
close fullscreen container


Projekta mērķis – atjaunot vēsturisko namu Mārstaļu ielā 6 un pielāgot to Rakstniecības un mūzikas muzeja (RMM) vajadzībām, padarot to pieejamāku gan pašmāju, gan ārvalstu apmeklētājiem.

Muzeja telpās tiks integrētas unikālās vēsturiskās mājas vērtības, savukārt nevērtīgie uzslāņojumi un pēdējās desmitgadēs izbūvētās starpsienas tiks demontētas. Ēkai būs atjaunota fasāde, pārbūvētas inženiersistēmas, ilgstoši neizmantotajos bēniņos tiks izveidota pasākumu telpa ar atsegtām vēsturiskajām konstrukcijām, ēkā tiks ierīkots lifts, kas ļaus muzeju apmeklēt arī cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Tāpat būs uzspodrinātas nama liektās kāpnes, koka paneļi, parkets un durvis, bet pagrabā tiks eksponēta vēsturiskā ķieģeļu velve. Nelielā saimniecības ēka pagalmā pēc restaurācijas saglabās noliktavas funkciju. Savukārt pagalms būs lieliska vieta apmeklētājiem. Uz pagalma sienas plānots atjaunot kādreizējo mākslinieces Helēnas Heinrihsones gleznojumu, attīrot to no uzslāņojuma.

Pēc pārbūves RMM rīcībā būs aptuveni 1400 m2 plašas telpas pastāvīgajai ekspozīcijai, kas veltīta latviešu rakstniecībai un mūzikai, un izstādēm, kā arī labiekārtots pagalms radošiem pasākumiem. Ekspozīcijas saturs tapis ciešā RMM mākslas ekspertu sadarbībā ar rakstnieci Noru Ikstenu, mākslinieci Annu Heinrihsoni, radošo direktori Unu Rozenbaumu, mūziķi Sigvardu Kļavu.

Nams Mārstaļu ielā 6 ir mājīga un pēc sajūtas silta ēka. Tādēļ arī, domājot par muzeja ekspozīcijas vēstījumu, tajā tiek izcelti rakstniecības un mūzikas personību radīšanas stāsti kontekstā ar dzīves ikdienišķo pusi, kurā sava vieta šaubām, nevarēšanai, radošajiem rituāliem un iedvesmas gaidīšanai līdz rīta gaismai vai nakts tumsai. Ar to vēlamies apgalvot, ka radīšanas gēns nav ekskluzīvs, tas ir katrā no mums, un radīt spēj ikviens.

Iveta Ruskule,
Rakstniecības un mūzikas muzeja direktore

Projekta sagatavošana
Būvprojekta izstrāde
Būvdarbu iepirkums
Būvdarbi
Nodošana klientam


2018
2019
2020
2023
2024
Projekta sagatavošana
2018
Būvprojekta izstrāde
2019
Būvdarbu iepirkums
2020
Būvdarbi
2023
Nodošana klientam
2024

Ēkas un leģendas RMM

Stāsts par VNĪ vadībā īstenoto projektu - Rakstiecības un mūzikas muzeja topošo mājvietu vēsturiskajā namā Mārstaļu ielā 6, Rīgā.

 

Ēkas vēsture

Bijusī dzīvojamā ēka ir izcils būvniecības piemineklis Vecrīgas attīstībai baroka – klasicisma laikmetā. Ēkā atrodas arī valsts nozīmes mākslas piemineklis – portāls. Nams atrodas valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļa “Rīgas pilsētas vēsturiskais centrs” un UNESCO Pasaules kultūras mantojuma objekta “Rīgas vēsturiskais centrs”, kā arī valsts nozīmes arheoloģijas pieminekļa “Vecrīgas arheoloģiskais komplekss” teritorijā.