Projekta mērķis ir saglabāt un attīstīt nozīmīgu kultūras mantojumu – valsts nozīmes arhitektūras pieminekli Lielo ģildi, izveidojot Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra vajadzībām piemērotu infrastruktūru. Pārbūves un restaurācijas laikā plānots pilnībā ēkas autentiskumu, respektējot oriģinālo materiālu, tehnoloģiju un vēsturisko būvniecības paņēmienu lietojumu.
Ēkas tehniskā stāvokļa uzlabošanai prioritāri plānots pārbūvēt un aprīkot Lielo zāli. Tostarp tiks pārbūvēta gan skatuve, gan zemskatuve, pārplānotas skatītāju sēdvietas, kā arī paredzēts atbilstošs izvietojums skaņas un gaismu tehniķiem. Tāpat plānots pārbūvēt zāles tehnisko aprīkojumu – griestu konstrukcijas.
Ēkā plānots arī restaurēt un pārbūvēt koka logus un durvis, pārbūvēt elektroinstalāciju, labierīcības pagraba stāva līmenī, tajā skaitā ūdens un sadzīves kanalizācijas inženiertīklus, apkures, ventilācijas un dzesēšanas sistēmu, kā arī pielāgot telpas administrācijas un mūziķu vajadzībām. Vides pieejamības nodrošināšanai un koncertzāles aprīkojuma piegādei plānots izbūvēt jaunu pasažieru / kravas liftu.
Līdz ar to Lielajā ģildē notiekošie pasākumi būs pieejami cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, jo īpaši vājdzirdīgiem klausītājiem. Notiekošos koncertus un pasākumus būs iespējams profesionāli ierakstīt, tā ļaujot tos dzirdēt visplašākajai sabiedrībai un saglabāt nākamajām paaudzēm. Savukārt jaunais koncertzāles aprīkojums būs piemērots arī koru vai džeza koncertiem. Tiek prognozēts, ka apmeklētājiem koncertzāle būs pieejama vismaz 100 dienu gadā, bet apmeklējumu skaits palielināsies par vismaz 7470.
Lielā ģilde ir arhitektūras stilu saplūsmes ziņā unikāla ēka ar 700 gadu ilgu vēsturi un dažādu gadsimtu interjera liecībām. Kopš 20. gadsimta 60. gadiem tā ir Rīgas galvenā filharmoniskā koncertzāle, tajā muzicējuši ievērojami Latvijas un citzemju mākslinieki. Lai gan Rīga nepacietīgi gaida jaunu, mūsdienīgu akustisko koncertzāli, Lielā ģilde vienmēr paliks Vecrīgas un klasiskās mūzikas simbols. Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris ir šīs lieliskās ēkas iemītnieks un apsaimniekotājs beidzamos 30 gadus, un mēs esam laimīgi, ka valsts atradusi finanšu līdzekļus, lai veiktu Lielās ģildes nopietnu tehnisko remontu.
Indra Lūkina,
LNSO valdes locekle
Lielā ģilde ir viena no vecākajām un interesantākajām Rīgas ēkām, te atrodas viena no senākajām un skaistākajām Rīgas koncertzālēm. Ēka ir XIV gs. kultūrvēsturisks piemineklis. Laika gaitā nams ticis vairākkārt paplašināts. Ārējo izskatu visbūtiskāk mainīja barokālās fasādes izbūve 1697.gadā, bet iekštelpas pārveidotas vairākas reizes, piemērojoties nama dažādajām funkcijām. Šodien Lielā ģilde ir Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra mājvieta. Ņemot vērā ēkas īpašo statusu, lai saglabātu kultūras mantojumu un ēkas arhitektonisko vērtību, tās atjaunošanas procesam ir īpašas prasības, un tam jānotiek sadarbībā ar Latvijas Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi.
Projekta nosaukums:
Lielās Ģildes pārbūve un atjaunošana Amatu ielā 6, Rīgā
Projekta mērķis:
Projekta "Lielās Ģildes pārbūve un atjaunošana Amatu ielā 6, Rīgā" mērķis ir VSIA "Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris" profilam un funkcijām atbilstošas infrastruktūras izveide, saglabājot, aizsargājot un attīstot nozīmīgu kultūras mantojumu, kā arī attīstot ar to saistītos pakalpojumus.
Projekta galvenās darbības:
Saskaņā ar Ministru Kabineta lēmumu, projekts “Lielās Ģildes pārbūve Amatu ielā 6, Rīgā” tiek sadalīts divos posmos. Projekta I posms tiek īstenots 2014.-2020.gada plānošanas periodā, savukārt projekta II posmu plānots īstenot 2021.-2027. gada plānošanas periodā. I posmā tiek izstrādāts būvprojekts un veikta tā ekspertīze, savukārt būvdarbus plānots īstenot projekta II posmā.
Projekta 1.posma ietvaros paredzēts izstrādātā būvprojektu, paredzot ēkas pārbūvi un restaurāciju, pilnībā saglabājot valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa autentiskuma un oriģinālās substances pakāpi, respektējot oriģinālo materiālu, tehnoloģiju un vēsturisko būvniecības paņēmienu lietojumu: lielās zāles pārbūve un aprīkošana; koka logu un durvju restaurācija, pārbūve; jauna pasažieru/kravas lifta izbūve - vides pieejamības nodrošināšanai un koncertzāles aprīkojuma piegādei; labierīcību pārbūve (pagraba stāva līmenī), t.sk. ūdens un sadzīves kanalizācijas inženiertīklu pārbūve; telpu pielāgošana administrācijas un mūziķu vajadzībām; Elektroinstalāciju, elektroiekārtu pārbūve; apkures, ventilācijas un dzesēšanas sistēmas pārbūve.
Projekta ietvaros plānota pārbūve un restaurācija, pilnībā saglabājot valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa autentiskuma un oriģinālās substances pakāpi, respektējot oriģinālo materiālu, tehnoloģiju un vēsturisko būvniecības paņēmienu lietojumu: lielās zāles pārbūve un aprīkošana; koka logu un durvju restaurācija, pārbūve; jauna pasažieru/kravas lifta izbūve - vides pieejamības nodrošināšanai un koncertzāles aprīkojuma piegādei; labierīcību pārbūve (pagraba stāva līmenī), t.sk. ūdens un sadzīves kanalizācijas inženiertīklu pārbūve; telpu pielāgošana administrācijas un mūziķu vajadzībām; Elektroinstalāciju, elektroiekārtu pārbūve; apkures, ventilācijas un dzesēšanas sistēmas pārbūve.
Projekta ietvaros tiks radīti jauni kultūras pakalpojumi: koncertzālē "Lielā ģilde" notiekošie pasākumi būs pieejami cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, jo īpaši vājdzirdīgajiem klausītājiem, koncertzālē notiekošos koncertus un pasākumus būs iespējams profesionāli ierakstīt, padarot tos pieejamus visplašākajai sabiedrībai un saglabāt nākamajām paaudzēm, koncertzāles jaunais aprīkojums ļaus papildināt tur notiekošo pasākumu klāstu ar populāro mūziku, piemēram, kora vai džeza koncertiem.
Projekta ilgums:
15 mēneši.
Projekta kopējās izmaksas:
Projekta I posma izmaksas ir 432 599,95 eiro bez PVN, tai skaitā 85% jeb 367 709,96 ERAF finansējums, 15% jeb 64889,99 Valsts budžeta finansējums.
Projekta plānotais rezultāts:
Pēc projekta I posma īstenošanas Lielās Ģildes ēkai būs izstrādāts būvprojekts, kā rezultātā būs nepieciešams īsāks laika posms projekta II posma īstenošanai – pilnībā pabeigtiem būvdarbiem.
2020. gada jūnijs – parakstīts līgums par projektēšanas darbu veikšanu
2022.gada jūlijs – izstrādāts būvprojekts, saņemta atzīme par projektēšanas nosacījumu izpildi.
2022. gada novembris – pabeigts projekts.
Projekta rezultātā tiks izstrādāta būvniecības ieceres dokumentācija un veikti būvdarbi, atjaunojot ēku 1 456 m2 platībā. Kā arī, pateicoties projekta īstenošanai, tiek prognozēts apmeklējumu skaita pieaugums par vismaz 7 470 apmeklējumiem, nodrošinot objekta pieejamību apmeklētājiem vismaz 100 dienas gadā.
Projekts pabeigts:
31.10.2022
Informācija atjaunota: 13.12.2022