previous image button
next image button
close fullscreen container

VNĪ: “SBSC” pienācīga pamatojuma vietā iesniedz saites uz ziņu portāliem

06.02.2023
 title_alt_img

Pilnsabiedrība “SBSC” (Skonto Būve” un “Skonto Construction”) ir iesniegusi Jaunā Rīgas teātra (JRT) būvdarbu pabeigšanas termiņa piedāvājumu – šā gada 29. oktobri, taču VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) nav saņēmis nevienu dokumentu, kas apliecinātu, ka būvnieks to var tiešām realizēt norādītajā termiņā, informē VNĪ valdes locekle Jeļena Gavrilova.

Ceturtdien, 2. februārī, notika JRT būvniecības uzraudzības sanāksmes, kur VNĪ un “SBSC” turpināja meklēt pusēm pieņemamu risinājumu teātra rekonstrukcijas iespējami ātrākai pabeigšanai.

“Šobrīd neesam saņēmuši nevienu pienācīgu pamatojumu, kā būvnieks šo plāno realizēt paša piedāvātajā termiņā. Tā vietā saņemam saites uz ziņu portāliem, kur politiķi izsakās par inflāciju un esošajiem sarežģījumiem valstī kopumā. Pamatojumu iesniegšana nav pārmērīgas prasības, un to labi saprot arī pilnsabiedrība “SBSC”. JRT tiek būvēts par valsts budžeta un Eiropas Savienības fondu līdzekļiem nevis privātiem, līdz ar to mums ir jāgūst 100% pārliecība, ka šajā situācijā nenotiek uzņēmumu problēmu risināšana uz valsts rēķina,” pauž Gavrilova.

“Mēs saprotam, ka JRT aktieriem sāp šīs ķildas, un tieši tāpat kā viņi arī VNĪ komanda dara visu, lai teātris iespējami ātrāk atgrieztos savās mājās. Līdz šim vairāk kārtīgi esam nākuši pretī būvniekam, lai rastu nestandarta risinājumus tūlītējas situācijas risināšanai, bet tām ir jābūt pamatotām. Gan kompensējot cenu pieaugums atbilstoši inflācijai, gan piešķirot avansu,” uzsver Gavrilova.

Līdz šim “SBSC” nav iesniegusi trūkstošo pamatojumu ārkārtas apstākļu ietekmei, proti, ar dokumentiem pamatojusi, kas tieši ir mainījies kopš 2022. gada vasarā noslēgtās vienošanās par Krievijas izraisītā kara, Covid-19 u.c. apstākļu radītās ietekmes kompensēšanu.

“Laika nav atlicis daudz – vienošanās par risinājumu ir jāatrod tuvākā mēneša laikā. Mūsuprāt, pie noteiktiem nosacījumiem teātri joprojām var rudenī nodot ekspluatācijā, taču tas lielā mērā ir atkarīgs no būvnieka gribas un vēlmes izpildīt izvirzītos nosacījumus. Līdz šim tie izpildīti tikai daļēji, turklāt katru reizi mēs redzam mazliet atšķirīgu ainu. Tādā situācijā mūsu iespējas rast risinājumu ir izsmeltas,” uzsver Gavrilova.

Jau vēstīts, ka pilnsabiedrība “SBSC” ir vairākkārt vērsusies ar dažādām prasībām, kuras VNĪ ir nodrošinājusi. Papildus būvniekam kompensēts cenu pieaugums atbilstoši inflācijai 2,18 miljonu eiro apmērā, pēc “SBSC” lūguma piešķirts arī papildu avanss viena miljona eiro apmērā. Turklāt būvnieka iesniegtie rēķini par aktuālo darbu apmaksu tiek apmaksāti vairākas reizes mēnesī vienā līdz divās dienās pēc to iesniegšanas, nevis vienu reizi mēnesī 30 dienās, kā tas bija paredzēts sākotnēji. VNĪ ir spēris visus šos soļus, lai atvieglotu būvnieka situāciju un projekts būtu nodots laikus.

VNĪ jau iepriekš būvnieku ir brīdinājuši, ka nekāpinot tempu termiņā iekļauties neizdosies. Lai izpildītu darbus noteiktajā termiņā, pēc paša būvnieka “SBSC” sākotnējās darbu izpildes programmas bija plānoti aptuveni 240 cilvēku, šāda darbu intensitāti būvnieks līdz šim nav sasniedzis.