previous image button
next image button
close fullscreen container

VNĪ: pabeigta atjaunošana vēsturiskajam Muitas namam – Iekšējās drošības biroja mājvietai Daugavas krastmalā

25.05.2021
Ēka Krišjāņa Valdemāra ielā 1a

Pieņemts ekspluatācijā vēsturiskais Muitas nams – viena no pirmajām 19. gs. celtajām administratīvajām ēkām Rīgā, Daugavas krastmalā - Krišjāņa Valdemāra 1a. Nams, kuru apdzīvo Iekšējās drošības birojs, VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) vadībā ieguvis atjaunotu ārējo veidolu un jumta segumu, saglabājot kultūrvēsturiskās ēkas autentiskumu, informē VNĪ valdes priekšsēdētājs Renārs Griškevičs.

 “VNĪ mērķtiecīgi veic vēsturisko namu atjaunošanu Rīgā. Greznais neogotikas stilā 19.gs. būvētais nams Valdemāra ielā atguvis savu agrāko spozmi, novēršot nolietojuma pazīmes un uzlabojot kopskatu Daugavas labā krasta panorāmā. Līdz ar šī nama atjaunošanu sakārtots vēl viens nams Rīgā, samazinot VNĪ pārvaldībā esošo degradēto būvju skaitu. Lai saglabātu kultūrvēsturisko mantojumu, ēkas atjaunošanas gaitā konsultējāmies ar Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi un veicām arhitektoniski māksliniecisko izpēti,” norāda R. Griškevičs.

Līdzteku fasādes atjaunošanai un lēzenā jumta nomaiņai tika ielikti jauni koka logi atbilstoši vēsturiskajam izskatam, vairāki logi restaurēti, remontētas un atjaunotas arī logailas, kā arī izgatavotas jaunas čuguna konsoles. Vienlaikus nojaukts lielais skurstenis visas ēkas augstumā, kurš netika izmantots un neiederējās vēsturiskās ēkas kopskatā. Nama atjaunošanā veikti ieguldījumi teju 700 tūkstošu eiro apmērā. Darbus veica SIA “Būvdarbu sistēmas”. Ieguldījumi ēkas atjaunošanā tiek finansēti no VNĪ resursiem, ieguldījumus atgūstot ilgtermiņa nomas maksas veidā.

“Esam gandarīti, ka, pateicoties VNĪ veiktajiem Iekšējās drošības biroja fasādes atjaunošanas darbiem, vēsturiskais neogotikas stilā 19. gadsimtā būvētais nams ir atdzimis no jauna, atgūstot savu kādreizējo krāšņumu, un vienlaikus atspoguļojot Iekšējās drošības biroja sakārtotību un nozīmību. Pēc arhitekta Nikolaja Trusova projekta veidotā administratīvā ēka - Muitas nams – neapšaubāmi ir kultūrvēsturiska vērtība UNESCO Pasaules kultūras mantojumā iekļautajā Rīgas vēsturiskajā centrā, tādēļ esam pārliecināti, ka ēkas atjaunoto estētisko veidolu turpmāk ik dienu novērtēs gan Iekšējās drošības biroja darbinieki un apmeklētāji, gan arī Rīgas iedzīvotāji un pilsētas viesi,” pauž Iekšējā drošība biroja priekšnieka vietnieks Normunds Šteinbriks.

Neogotikas stila divstāvu mūra ēka ar uzsvērtu trīsstāvu centrālā rizalīta izbūvi ar torni celta 1875.-1887. gadā pēc arhitekta Nikolaja Trusova projekta kā administratīvā ēka - Muitas nams. Tā ir kultūrvēsturiski vērtīga ēka, kas atrodas “Rīgas pilsētas vēsturiskā centra” teritorijā. Nams celts tūlīt pēc Citadeles nocietinājumu nojaukšanas līdz ar Daugavas krastmalas izbūvi.

1958. gadā izstrādāts projekts ēkas pielāgošanai Ārzemju jūrnieku kluba vajadzībām, kurš tur darbojās līdz 1980. gadu beigām. Pārbūvējot telpas tika paredzēta koncertzāle, deju, kino telpas, restorāna un biljarda zāle. 1981. gadā Vanšu tilta būvniecības laikā tika nojaukti vārti pret Valdemāra ielu, jo tilta konstrukcija tika novietota ļoti tuvu ēkas sānu fasādei.

Kopumā ēka ir saglabājusies savā sākotnējā apjomā ar izteiksmīgu fasāžu kompozīciju un greznu plastisku fasāžu apdari. Atrodoties līdzās Vanšu tiltam un Prezidenta pilij, ēka ir labi nolasāma Daugavas labā krasta panorāmā. Ēka šobrīd ir iznomāta Nodrošinājuma valsts aģentūrai un to lieto Iekšējās drošības birojs - iestāde, kuras uzdevums ir atklāt, novērst un izmeklēt Iekšlietu ministrijas padotības iestāžu amatpersonu un darbinieku izdarītos noziedzīgos nodarījumus, tādējādi vairojot sabiedrības uzticību valsts pārvaldei.

Pērn VNĪ vadībā pandēmijas apstākļos pabeigti 17 valstiski nozīmīgi attīstības projekti ar kopējo budžetu 29,5 miljoni eiro, tostarp 9 kultūrvēsturiskas ēkām atjaunotas fasādes un/vai jumti. Zināmākie no pērn atjaunotajiem objektiem ir Latvijas Vēstures un kuģniecības muzejs, Farmācijas muzejs, iemīļotā izstāžu zāle “Arsenāls”, kā arī administratīvās ēkas - Ekonomikas ministrijas ēka Brīvības ielā 55 un Tiesībsarga birojs, Baznīcas ielā 25, Rīgā.

Šobrīd pandēmijas apstākļos, ievērojot piesardzības un drošības prasības, VNĪ vadībā turpinās darbs pie 43 dažādiem valstiski nozīmīgiem būvniecības objektiem, tostarp notiek fasādes atjaunošana vēsturiskajam “Saktas” namam Brīvības bulvārī 32, Rīgā. Drīzumā tiks uzsākti būvdarbi Latvijas Leļļu teātrī, Valmieras drāmas teātrī, topošajā Rakstniecības un mūzikas muzeja mājvietā Mārstaļu ielā 6, Rīgā un citās kultūrvēsturiskās ēkās.

Patlaban VNĪ kultūras pieminekļu attīstībā veic investīcijas 77,3 miljonu eiro apmērā 20 adresēs. Līdztekus sagatavotas projektu iestrādes 75,7 miljonu eiro apmērā 13 adresēs. 2022. gada nogalē vēsturiskajā mājvietā Lāčplēša ielā 25, Rīgā atgriezīsies Jaunais Rīgas teātris, notiek projektēšanas darbi apmeklētāju iecienītās koncertzāles – Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra mājvietas “Lielā ģilde”, atjaunošanai un Ventspils vēsturiskā Gūtšmitu nama pārbūvei Kuldīgas ielā 2, kur taps vienotais klientu centrs 5 valsts un pašvaldības iestādēm.

VNĪ nodrošina profesionālu nekustamo īpašumu apsaimniekošanu un pārvaldību ap 400 ēku un būvju nekustamajiem īpašumiem ar  1100 ēkām 1,02 milj. kvadrātmetru platībā un vairāk nekā 3600 zemes īpašumu 9,6 miljonu kvadrātmetru platībā. VNĪ dibināts 1996. gadā, tā 100% akcionārs ir Latvijas Republikas Finanšu ministrija.