previous image button
next image button
close fullscreen container

VNĪ kopā ar Iekšlietu ministrijas Nodrošinājuma valsts aģentūru izstrādās risinājumus efektīvai un ilgtspējīgai tiesībsargājošo iestāžu īpašumu pārvaldībai

08.05.2019
 title_alt_img

Viens no VNĪ darbības virzieniem ir valsts iestāžu infrastruktūras optimizācija: vienoto valsts biroju izveide, kas atbilst nacionālā attīstības plāna 2021.–2027. virzienam „Kvalitatīva dzīves vide un teritoriju attīstība”.

“VNĪ ir uzticams partneris valstij - īstenojam ilgtspējīgu valsts īpašumu pārvaldīšanu, vienlaikus attīstot jaunus, mūsdienīgus birojus valsts pārvaldes vajadzībām. Īpašuma vērtība mūsu izpratnē ir nevis naudas plūsmā, bet tā ilgtspējā, cilvēku komfortā un uzturēšanas līdzekļu efektīvā izmantošanā. Vēlamies, lai visas valsts iestādes ilgtermiņā strādātu mūsdienīgās, labi pārvaldītās un energoefektīvās telpās. Šobrīd VNĪ pārvaldībā ir nedaudz vairāk kā 20% valsts īpašumu, notiek valsts īpašumu izvērtēšana, strādājam pie vienotas portfeļa stratēģijas. Esam uzsākuši sadarbību ar Nodrošinājuma valsts aģentūru, lai atbalstītu viņu pārraudzībā esošo īpašumu portfeļa sakārtošanā esošā budžeta ietvaros, kā arī kopā izstrādātu ceļa karti tālākai attīstībai,” norāda VNĪ valdes priekšsēdētājs Andris Vārna.


VNĪ kopējā iznomātā platība Tiesībsargājošo iestādēm šobrīd sastāda 22% no kopējā VNĪ nomas portfeļa. Lielāko VNĪ klientu vidū ir – Iekšlietu ministrija, Valsts policija, Latvijas Republikas prokuratūra, Valsts Robežsardze, Tiesu administrācija, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs un citi.


VNĪ sagatavotajos remontdarbu investīciju plānos aprēķināts, ka Tiesībsargājošo iestāžu objektiem nepieciešamo ieguldījumu apjoms ir vidēji 9 miljoni eiro gadā. VNĪ, optimizējot savu darbību, esošā budžeta ietvaros 2019. gadā ir radis iespēju segt izmaksas 1 miljonu apmērā Tiesībsargājošo iestāžu vajadzībām 12 objektos.


Iekšlietu ministrijas vajadzībām VNĪ pēdējos 10 gados pabeigti projekti vairāk nekā 90 miljoni eiro apmērā – starp tiem Iekšlietu ministrijas administratīvo ēku Čiekurkalnā, Rīgā, Iekšējās drošības birojs Kr. Valdemāra ielā 1A Rīgā, Valsts Policijas Latgales Reģionālā pārvalde Komandanta ielā 7 un Hospitāļu ielā 3 Daugavpilī, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Cēsu depo, Valsts robežsardzes Daugavpils pārvaldes un Nelegālo imigrantu uzturēšanās nometnes un patvēruma meklētāju centra izveide A. Pumpura ielā Daugavpilī. Tāpat turpmāko 2 gadu laikā VNĪ Iekšlietu ministrijas kompleksā Rīgā, Čiekurkalna 1 līnijā 1 plāno investēt vairāk kā 3 miljonus eiro.


VNĪ veicis būtiskus ieguldījumus valsts drošības infrastruktūrā – ar robežu šķērsošanu saistītos objektos 24 miljonu eiro apmērā. Šogad VNĪ plāno uzsākt vērienīgu modernizāciju Latvijas – Krievijas robežšķērsošanas vietā “Terehova”, kā arī ievērojami pārbūves darbi notiks Latvijas – Baltkrievijas robežšķērsošanas vietās (RŠV) “Pāternieki – Grigorovščina” un RŠV “Silene-Urbāni”.
Prokuratūras vajadzībām sakārtoti 3 īpašumi - Latvijas Republikas prokuratūra Jūras iela 34, Ventspilī, lielākā daļa Krasta ielā 11, Ogrē, kā arī Kalnciema ielā 14 Rīgā. Šobrīd īstenošanā vērienīgākais prokuratūru centralizācijas projekts 11,5 miljonu eiro apmērā - tiek pārbūvēta vēsturiskā Policijas ēka Rīgas centrā Aspazijas bulvārī 7, kurā jau 2021. gadā darbu uzsāks desmit Latvijas Republikas prokuratūras, kas pašlaik atrodas piecās dažādās vietās Rīgā.


Viens no pirmajiem VNĪ projektiem Tiesībsargājošo iestāžu vajadzībām ir atjaunotā Rīgas apgabaltiesas ēka Abrenes ielā 8, Rīgā. 2018. gadā ekspluatācijā nodota Pārdaugavas tiesa Mazā Nometņu ielā 39, Rīga, kā arī pielāgotas telpas Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja vajadzībām Citadeles ielā 1, Rīgā.


Kopumā Tiesībsargājošo iestāžu vajadzībām VNĪ īsteno projektus teju 30 miljonu eiro apmērā. Bez vērienīgā prokuratūras centralizācijas projekta Aspazijas 7 VNĪ attīsta Kinoloģijas centru Rēzeknē, Rīgas apgabaltiesas ēku Abrenes ielā - dzesēšanas sistēmas ieviešana un jumta nomaiņa, kā arī VID administratīvās ēkas Talejas ielā 1 attīstība. 


Kopumā VNĪ mērķis ir saglabāt īpašuma vērtību tā dzīves ciklā, nosakot nepieciešamo ieguldījumu apmēru. Galvenie VNĪ izaicinājumi valsts portfeļa sakārtošanā līdz 2022. gadam ir lielais īpašumu īpatsvars ar nenosegtām lietošanas maksām, tukši, nolietoti un vidi degradējoši īpašumi un nepieciešamība pēc jaunu, mūsdienīgu biroju izveides.


Ieguldījumi ietver ēku konstruktīvo elementu un inženierkomunikāciju remontdarbus, jaunu sistēmu izbūves darbus un citus darbus. Finansējums šim nolūkam segts ilgtermiņā no īpašumu lietošanas maksas, kā arī VNĪ ieguldījumi ilgtermiņa ēkas uzturēšanai.


VNĪ šobrīd īsteno 34 nozīmīgus attīstības projektus aptuveni 154 miljonu eiro apmērā un strādā pie 25 jaunām projektu idejām. Uzņēmums nodrošina profesionālu nekustamo īpašumu apsaimniekošanu un pārvaldību ap 450 nekustamo īpašumu adresēm ar 1200 ēkām 1,1 milj. m2 platībā un vairāk nekā 4000 zemes īpašumu 10 milj. m2 platībā. Uzņēmums dibināts 1996. gadā, tā 100% akcionārs ir Finanšu ministrija. 


Papildu informācija medijiem:
VAS “Valsts nekustamie īpašumi” 
Korporatīvās komunikācijas daļa  
E-pasts: komunikacija@vni.lv