previous image button
next image button
close fullscreen container

VNĪ kļuvis par laureātu būvniecības nozares konkursos

27.09.2021
Energoefektīvākā ēka Latvijā 2021 balvas

Konkursā “Energoefektīvākā ēka Latvijā 2021” VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) saņēma vairākas godalgas nominācijā “Energoefektīvākā publiskā ēka 2021”, savukārt skatē “Gada labākā būve 2020” iegūta atzinība nominācijā “Pārbūve”.

Energoefektivitātes konkursa nominācijā "Energoefektīvākā publiskā ēka 2021" tika izraudzīti 2 VNĪ objekti – Latvijas Republikas prokuratūras ēka Aspazijas bulvārī 7 un Latvijas Nacionālā arhīva Daugavpils zonālais Valsts arhīvs Komandanta ielā 9.

Prokuratūras ēka žūrijas ekspertu vērtējumā ieguva 2. vietu, kā arī saņēma 4 simpātiju balvas no konkursa atbalstītājiem Saint-Gobain, Elektrum, Intellify un Paroc. Prokuratūras ēkas pārbūvē ieviesto energoefektivitātes risinājumu rezultātā siltumenerģijas patēriņš ēkas apkurei samazinās aptuveni uz pusi – no 140,76 kWh/m2 gadā uz 74,22 kWh/m2.

Latvijas Nacionālā arhīva Daugavpils zonālais Valsts arhīvs ieņēma 3. vietu. Ēkā tika siltinātas norobežojošās konstrukcijas (iekšpagalma pamati, ēkas iekšpagalma ārsienas), nomainīti un pārbūvēti logi, nomainītas ārdurvis, pārbūvēta un atjaunota apkures sistēma, iztīrīta un atjaunota dabīgās ventilācijas sistēma. Tāpat, lai uzlabotu ēkas pieejamību cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, tika ierīkots panduss.

Konkurss “Energoefektīvākā ēka Latvijā” ikgadēji norisinās sadarbības memoranda "Dzīvo siltāk" ietvaros, kuram 2020.gada 4.martā pievienojās arī VNĪ, apņemoties nodrošināt informācijas pieejamību par būvju atjaunošanas, pārbūves un energoefektivitātes paaugstināšanas iespējām. Konkursu rīko Ekonomikas ministrija sadarbībā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju, kā arī žurnālu "Būvinženieris".

Apbalvojums saņemts arī skatē “Gada labākā būve 2020”, kur žūrijas locekļi ar atzinību novērtējuši pērn atjaunoto prokuratūras ēku. Pārbūves laikā tika saglabāta mājas korpusa vēsturiskā pēctecība un būtiski palielināta tās kopējā platība, no 7205,5 m2 līdz 7495,2 m2, izveidojot mūsdienīgas darba, pārrunu un atpūtas telpas prokuratūras vajadzībām. Ēkas trešajā stāvā, tam pievienojot bēniņu apjomu, izbūvēta jauna konferenču zāle ar 200 sēdvietām. Prokuratūras ēkas pārbūve ir būtisks solis pretim labākai un efektīvākai valsts iestāžu izvietošanai, valstij piederošo nekustamo īpašumu apsaimniekošanai.

Skate “Gada labākā būve Latvijā” ikgadēji norisinās ar mērķi izcelt labo būvniecības praksi, apbalvojot efektīvākos un kvalitatīvākos ekspluatācijā nodotos projektus, kā arī drošākās un energoefektīvākās ēkas. Skatē apbalvojumi tiek piešķirti astoņās nominācijās.

Pandēmijas apstākļos, ievērojot piesardzības un drošības prasības, VNĪ vadībā turpinās darbs pie 43 dažādiem valstiski nozīmīgiem būvniecības objektiem ar kopējo projektu budžetu 156 miljoni eiro. VNĪ nodrošina profesionālu nekustamo īpašumu apsaimniekošanu un pārvaldību ap 400 ēku un būvju nekustamajiem īpašumiem ar  1100 ēkām 1,02 milj. kvadrātmetru platībā un vairāk nekā 3600 zemes īpašumu 9,6 miljonu kvadrātmetru platībā. VNĪ dibināts 1996. gadā, tā 100% akcionārs ir Latvijas Republikas Finanšu ministrija.