previous image button
next image button
close fullscreen container

VNĪ: izveidoti pamati skatuves mākslu dekorāciju darbnīcu un mēģinājuma zāļu kompleksam

21.03.2022
LNOB komplekss Skirotava Meiranu 2 vizuālais plāns

“Martā uzsākti aktīvi būvdarbi Latvijas Nacionālās operas un baleta (LNOB) Skatuves mākslu dekorāciju darbnīcu un mēģinājuma zāles kompleksā Rīgā, Meirānu ielā 2. Šī ir viena no teritorijām, kurās Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) īsteno revitalizācijas projektus, paverot jaunas investīciju un sabiedriskās telpas iespējas, vienlaikus sakopjot vidi degradējošas būves,” atklāj VNĪ valdes priekšsēdētājs Renārs Griškevičs.

Līdzās rūpnieciskajam rajonam, kurā ilgstoši ir atradušās vairākas vidi degradējošas būves, VNĪ izveidos LNOB skatuves mākslu dekorāciju darbnīcas, sakārtos un uzlabos Šķirotavas apkaimes sociālekonomisko vidi, kas potenciāli varētu piesaistīt vairāk privāto investīciju, kā arī radīs jaunas iespējas apkaimes iedzīvotājiem. Jaunā kompleksa apmeklētāju un LNOB darbinieku skaits plānots 100 cilvēku plūsmai, nodrošinot ērtu un drošu vidi ikvienam.

Jaunajā LNOB Skatuves mākslu dekorāciju darbnīcu un mēģinājuma zāles kompleksā jau ir veikti nepieciešamie demontāžas darbi. Ir uzsākti divu noliktavas ēku pārbūves darbi 1961 m2 apjomā. Noslēgumam tuvojas zemes sagatavošanas darbi, lai jau pavasarī varētu pilnībā izveidot pamatus vietā, kur 2023. gada nogalē 3336,2 m2 platībā atradīsies skatuves mākslu dekorāciju darbnīcu un mēģinājuma zāles kompleksa ēkas jaunbūve, kā arī noliktavas jaunbūve 904 m2 apjomā. Tuvākajā laikā tiks veikti inženiertīklu izbūves darbi, t. sk. AS “Rīgas Siltums” uzsāks siltumtrases pievada izbūvi.

“Būvniecības nozarē šobrīd netrūkst izaicinājumu. Tie saistās gan ar būvmateriālu cenu kāpumu un darbaspēka pieejamību, gan materiālu pieejamību. Taču būvdarbi neapstājas, un mēs turpinām īstenot dažādus valstiski nozīmīgus projektus, tai skaitā kultūras jomā. Jaunais LNOB Skatuves mākslu dekorāciju darbnīcu un mēģinājuma zāles komplekss ir viens no vairākiem VNĪ īstenotajiem Latvijas kultūrai nozīmīgajiem projektiem, kurus plānojam pabeigt tuvāko gadu laikā,” norāda R. Griškevičs.

“Latvijas Nacionālā opera un balets ir gandarīta, ka jaunais projekts pārtop realitātē. Savulaik iecerētā Latvijas Nacionālās operas 3. būvniecības kārta netika īstenota, bet dekorāciju darbnīcu un mēģinājumu zāļu komplekss ļaus nodrošināt akūti nepieciešamās mēģinājumu telpas Latvijas Nacionālās operas un baleta māksliniekiem, kā arī ļaus paplašināt piedāvājumu skatītājiem un uzlabos darba apstākļus dekorāciju meistariem,” saka LNOB valdes loceklis Sandis Voldiņš.

Paralēli LNOB dekorāciju darbnīcu un mēģinājumu zāļu kompleksa izveidei VNĪ īsteno vēl divu radošo kvartālu izveidi – Miera ielā taps Tabakas fabrikas kvartāls, kas 1. posmā tiks attīstīts Latvijas Kultūras akadēmijas un Radošo industriju biznesa inkubatora vajadzībām, savukārt, pārbūvējot kādreizējo Rīgas Vieglās rūpniecības tehnikuma ēku Rīgā, A. Briāna ielā 13, tiks attīstītas modernas prototipēšanas darbnīcas “Riga Makerspace” Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas un Latvijas Mākslas akadēmijas vajadzībām.

Visus trīs projektus Rīgas pilsētas apkaimēs to radošai attīstībai plānots nodot sabiedrībai līdz 2023. gada nogalei. Šie projekti tiek finansēti no Kultūras ministrijas piesaistītajiem Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzekļiem specifiskā atbalsta mērķa 5.6.1. “Veicināt Rīgas pilsētas revitalizāciju, nodrošinot teritorijas efektīvu sociālekonomisko izmantošanu” ietvaros un valsts budžeta.

VNĪ vadībā šobrīd turpinās darbs pie 54 dažādiem valstiski nozīmīgiem būvniecības objektiem ar kopējo projektu budžetu 223 miljoni eiro. VNĪ nodrošina profesionālu nekustamo īpašumu apsaimniekošanu un pārvaldību ap 400 ēku un būvju nekustamajiem īpašumiem ar 1100 ēkām 1,02 miljonu kvadrātmetru platībā un vairāk nekā 3600 zemes īpašumu 9,6 miljonu kvadrātmetru platībā. Uzņēmums dibināts 1996. gadā, tā 100 % akcionārs ir Finanšu ministrija.