previous image button
next image button
close fullscreen container

VNĪ modernizē nomas tiesību izsoļu procesu

17.05.2024
 title_alt_img

VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) uzsākusi nomas tiesību izsoļu procesa modernizāciju, savā darbībā ieviešot elektronisko nomas tiesību izsoļu platformu, informē VNĪ valdes loceklis Andris Vārna.

Kopš pagājušā gada normatīvie akti pieļauj nomas tiesību izsoles rīkot elektroniski, tādēļ pēc Tiesu administrācijas iniciatīvas, kopīgiem spēkiem ar VNĪ dalību tika izveidota elektroniska nomas tiesību izsoļu platforma izsoļu vietnē izsoles.ta.gov.lv. Līdz šim nomas tiesību izsoles par publiskiem īpašumiem VNĪ veica tradicionālā veidā – pieteikumi tika iesniegti personīgi vai sūtot pa pastu papīra formātā un nomas tiesību izsoļu process norisinājās rakstiski vai mutiski klātienes izsolēs.

“Elektroniskās izsoles ir efektīvāks un optimizētāks nomas tiesību izsoļu un pārvaldības veids. Mūsu mērķis ir modernizēt un padarīt šo procesu pārredzamāku, nodrošinot labāku sadarbību ar interesentiem. Pēc veiksmīgas pirmās nomas tiesību izsoles elektroniskajā izsoļu platformā, redzam, ka tas strādā sasniedzot noteikto mērķi. No pirmās pieredzes uzzinām, ko nepieciešams koriģēt, lai padarītu procesu visām pusēm ērtāku un pārredzamāku un mēs turpināsim darboties šajā virzienā, ar nolūku ieviest elektroniskās izsoles kā standarta praksi VNĪ nomas tiesību izsoļu jomā,” norāda A. Vārna.

Nomas izsoļu digitalizācija padara šo procesu daudz pieejamāku un ērtāku potenciālajiem nomniekiem, kuri var piedalīties nomas izsolēs attālināti. Tas, savukārt, nodrošina lielāku interesentu skaitu, kas var pozitīvi ietekmēt īpašuma nomas cenu.

Turklāt elektroniskās nomas izsoles ir daudz efektīvākas un ekonomiski izdevīgākas, jo tiek samazināti administratīvie izdevumi, kas saistīti ar klātienes izsolēm, tādējādi optimizējot nekustamo īpašumu darījumu procesu un veicinot pārredzamu un efektīvu resursu izmantošanu.

Andris Munda, Tiesu administrācijas direktors: “Tiesu administrācija nepārtraukti attīsta efektīvus un kvalitatīvus pakalpojumus, kas būtu ērti pieejami sabiedrībai. Viens no mūsu virzieniem ir digitālo risinājumu ieviešana un pilnveidošana. Tā kā līdz šim nomas tiesību izsoles pārsvarā notika tikai mutiskā vai rakstiskā veidā, vēlējāmies šo pakalpojumu klāstu paplašināt un attīstīt mūsdienu prasībām atbilstošāku. Mūsu klienti atzinīgi novērtējuši izsoļu platformu, un pēc viņu iniciatīvas, sadarbībā ar VAS “Valsts nekustamie īpašumi”, to ir veiksmīgi izdevies realizēt.”

Kā pirmais objekts elektroniskajā izsolē tika izvirzīta zemes gabala daļa elektroauto uzlādes vietu izveidei Ventspilī, Jūras ielā 34. Procesā piedalījās trīs izsoles dalībnieki, un nomas objekts tika veiksmīgi nosolīts. Izsole noslēdzās 8. maijā, sākotnējā nomas maksa tika noteikta 60 EUR mēnesī, bet nosolītā summa paaugstinājās līdz 104 EUR mēnesī.

VNĪ pašlaik pakāpeniski virzās uz elektronisko izsoļu vietnes izmantošanu visās nomas tiesību izsolēs, ieviešot modernus risinājumus, kas atvieglo procesu gan pieteikšanās, gan piedalīšanās posmā. Šāda pieeja nodrošina ne tikai ātrumu un efektivitāti, bet arī palielina pārredzamību un uzticamību, veicinot godīgu konkurenci un labāku rezultātu sasniegšanu.

Par VNĪ
VNĪ nodrošina profesionālu nekustamo īpašumu apsaimniekošanu un pārvaldību 419 ēku un būvju īpašumiem, kuros ietilpst  1049 ēkas 0,98 miljonu m2 platībā, kā arī zeme zem ēkām 585 ha platībā, un 3 385 zemes īpašumam ar kopējo platību 937 ha. VNĪ ir viens no 17 Latvijas uzņēmumiem, kas 2023.gadā Korporatīvās atbildības un ilgtspējas institūta “Ilgtspējas indeksa” vērtējumā saņēma augstāko platīna godalgu, apliecinot labu pārvaldību un savas darbības ilgtspēju. Uzņēmums dibināts 1996.gadā, tā 100% akcionārs ir Finanšu ministrija.