previous image button
next image button
close fullscreen container

RMM ekspozīciju “Prokastinācija un radīšana” veidos personu apvienība SIA “SOLAVI” un SIA “AD PRODUCTION”

21.12.2023
 title_alt_img

VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) izsludinātajā atklātajā konkursā par Rakstniecības un mūzikas muzeja (RMM) ekspozīcijas “Prokrastinācija un radīšana”  objektu un ar to saistīto tehnoloģisko risinājumu izgatavošanu un uzstādīšanu muzeja jaunajā mājvietā Mārstaļu ielā 6 saimnieciski izdevīgāko piedāvājumu iesniedza personu apvienība SIA “SOLAVI” un SIA “AD PRODUCTION”, informē VNĪ valdes locekle Jeļena Gavrilova.

“Līdz brīdim, kad RMM jaunā mājvieta Mārstaļu ielā 6 vērs durvis apmeklētājiem, vēl ir daudz darāmā. Būtisks posms ir modernās, interaktīvās ekspozīcijas izveide. Ceram, ka tās izveides darbi sāksies jau pavisam drīz, lai nākamā gada vasarā mēs kopā ar muzeju varētu sākt ekspozīcijas iekārtošanu vēsturiskajā namā,” saka Gavrilova. 

Atklātajā konkursā par ekspozīcijas objektu izveidi tika saņemti divi pieteikumi, personu apvienība SIA “SOLAVI” un SIA “AD PRODUCTION” piedāvāja darbus veikt par 1,68 miljoniem eiro (bez PVN).

Ekspozīcijas “Prokrastinācija un radīšana” objektu sagatavošanai un ražošanai atvēlēti seši mēneši. Tās uzstādīšana atjaunotajās RMM telpās varētu sākties 2024.gada jūlijā, kad tiks pabeigti būvdarbi. Savukārt apmeklētājiem atjaunotais muzejs durvis vērs 2025.gadā, kad tiks svinēta arī RMM simtgade.  

Ļoti mūsdienīgā ekspozīcija ar dažādām instalācijām un runājošiem objektiem muzeja apmeklētājiem ļaus ne tikai novērtēt kultūras mantojumu, bet arī doties neaizmirstamā klātbūtnes piedzīvojumā un pašiem gūt iedvesmu radīšanai. Stāstot par latviešu rakstnieku un mūziķu personībām, 100 epizodēs izgaismosies radošuma cilvēciskie aspekti, par kuriem maz vai nemaz nav rakstīts klasiskos pētniecības avotos: radīšanas rituāli, iedvesmas avoti, aizraušanās un dažādas iemīļotas ikdienas nodarbes, kas aizved pie neatkārtojamiem, ģeniāliem, izciliem, radošiem darbiem.

Vēsturiskajā ēkā Mārstaļu ielā 6 jau ir nojaušamas telpu aprises, piemēram, bēniņu stāvā noslēgumam tuvojas apdares darbi, ir pabeigta jaunā lifta šahtas izbūve, ir gandrīz pilnībā atjaunots jumts. Tāpat ir pabeigta nepieciešamā būvkonstrukciju pastiprināšana, turpinās restaurācijas un inženierkomunikāciju sistēmu izbūve, kā arī fasādes atjaunošanas darbi. Iepriekš veikto demontāžas darbu laikā nams ir atbrīvots no nevērtīgiem uzslāņojumiem un pēdējās desmitgadēs izbūvētajām liekajām starpsienām. Vienlaikus turpinās izpētes un projektēšanas darbi, kas nepieciešami jauniem būvrisinājumiem. Turpmākajā darbu posmā būtiska būs iekštelpu sienu zīmējumu un ieejas portāla restaurācija.

Ēka Mārstaļu ielā 6 ir izcils baroka – klasicisma laikmeta vecpilsētas apbūves piemineklis. Tās plānojums ir saglabājies no 1905.gada, ir vēl dzīvi mūru fragmenti no XVII gs., koka kāpnes pārstāv XIX gs. beigu amatniecības skolu, jumta konstrukcija ir tapusi XVII gs. Ēkas galvenās fasādes kompozīcija ir saglabājusies kopš 1823.gada. Galvenais akcents ir greznais ar rokoko detaļām veidotais portāls - XVIII gs. valsts nozīmes mākslas piemineklis, kas atrodas ēkas galvenās fasādes centrālajā daļā. Tāpat līdz mūsdienām saglabājies galvenās fasādes 1.stāva veidojums, kas pārbūvēts 1905.gadā pēc prominentā Rīgas arhitekta Vilhelma Bokslāfa projekta. Rīgas vēstures detaļas ir nojaušamas arī nama bēniņos, kur pēc rekonstrukcijas apmeklētājiem tiks atvērta pasākumu telpa ar atsegtām vēsturiskajām koka konstrukcijām no milzīgām brusām. Rekonstrukcijas darbu laikā atklāti arī vairāki iepriekš nezināmi sienu gleznojumi, savukārt lifta šahtas izbūvei paredzētajā telpā tika atklāts pilnīgi neskarts kultūras slānis ar astoņām dažādām kārtām un unikālas liecības par Rīgas pirmsākumiem. Vērtīgākie no atradumiem ir nodoti Rīgas Vēstures un kuģniecības muzejam.

Paredzams, ka jau 2024.gada otrajā pusē 1400 kvadrātmetru plašajās telpās būs iekārtota pastāvīgā ekspozīcija “Prokrastinācija un radīšana”. Tās saturs tapis ciešā RMM mākslas ekspertu sadarbībā ar rakstnieci Noru Ikstenu, mākslinieci Annu Heinrihsoni, radošo direktori Unu Rozenbaumu, mūziķi Sigvardu Kļavu. Radošiem pasākumiem papildus būs pieejams labiekārtots pagalms, kuru rotās restaurēti Helēnas Heinrihsones gleznojumi. Vēsturiskā nama atjaunošanas darbus saskaņā ar “Arhitektu birojs Krasts” projektu kopš 2021. gada vasaras veic AS “UPB”.

Par VAS “Valsts nekustamie īpašumi”

VNĪ sekmīgi īsteno 34 valsts nozīmes projektus, no kuriem 14 atrodas būvniecības stadijā. Projektu kopējais īstenošanas budžets ir vairāk nekā 399 miljoni eiro. VNĪ nodrošina profesionālu nekustamo īpašumu apsaimniekošanu un pārvaldību 419 ēku un būvju īpašumiem, kuros ietilpst 1049 ēkas 0,98 milj. kvadrātmetru platībā, kā arī zeme zem ēkām 585 ha platībā, un 3385 zemes īpašumiem ar kopējo platību 937 ha. VNĪ ir viens no 17 Latvijas uzņēmumiem, kas 2023.gadā Korporatīvās atbildības un ilgtspējas institūta “Ilgtspējas indeksa” vērtējumā saņēma augstāko platīna godalgu, apliecinot labu pārvaldību un savas darbības ilgtspēju. Uzņēmums dibināts 1996.gadā, tā 100% akcionārs ir Finanšu ministrija.