previous image button
next image button
close fullscreen container

Labiekārtota lielākā daļa Latviešu strēlnieku laukuma teritorijas

30.01.2023
Strēlnieku laukums pabaigts

Noslēdzoties Latviešu strēlnieku laukuma atjaunošanas darbu otrajam posmam, kura ietvaros ir sakārtota aptuveni 1950 kvadrātmetru liela Rīgas pašvaldības īpašumā esoša teritorija, ir labiekārtota lielākā daļa laukuma, informē VAS “Valsts nekustamie īpašumi” valdes locekle Jeļena Gavrilova.

“Latviešu strēlnieku laukumam ir potenciāls kļūt par cilvēku iecienītu publisko ārtelpu, kura dabiski iekļaujas gan dažādās valsts svētku norisēs, gan arī piemiņas pasākumos. Esam gandarīti par to, ka šī Vecrīgas vieta ar VNĪ un Rīgas pašvaldības kopīgiem spēkiem būs savesta kārtībā,” saka Gavrilova.
Labiekārtotajā laukuma daļā ir ieklātas jaunas betona plāksnes un atjaunots vēsturiskais zviedru bruģa ieseguma klājums. Zem virsējās kārtas ir izveidots jauns salnoturīgais slānis, nomainīti bojātie ūdensvadi un atjaunots pieslēgums lietus ūdens novadei atbilstoši tehniskajiem noteikumiem. Tāpat izveidota infrastruktūra apgaismojuma stabu ierīkošanai.
Latviešu strēlnieku laukuma sakārtošana ir viens no pirmajiem projektiem, kur valsts un pašvaldība sadarbojas kopējam mērķim – radīt patīkamu un drošu pulcēšanās vietu gan Rīgas iedzīvotājiem, gan galvaspilsētas viesiem. Laukuma teritorija daļēji pieder gan valstij, gan pašvaldībai.
“Lai arī laukums nes latviešu strēlnieku vārdu, tomēr lielu nozīmi tam piešķir Okupācijas muzeja klātbūtne. Šo vietu apmeklē gan pilsētnieki, gan mūsu ciemiņi – tūristi un citu valstu prominences. Laukums atrodas arī blakus Rīgas rātsnamam un to droši var dēvēt par vienu no galvaspilsētas vizītkartēm. Tādēļ patīkami apzināties, ka sadarbībā ar valsti izdevies savest kārtībā šo svarīgo vietu, par kuru iepriekšējie pilsētas saimnieki gadiem nelikās ne zinis,” uzsver Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks Edvards Ratnieks.
Rīgas pašvaldībai piederošās Latviešu strēlnieku laukuma daļas atjaunošanu VNĪ uzsāka 2021.gada novembrī pēc tam, kad noslēdzās Okupācijas muzeja kompleksa pārbūve un tika izveidots memoriāls padomju okupācijas upuru piemiņai. Muzeja pārbūves ietvaros VNĪ atjaunoja arī valsts pārvaldībā esošo teritoriju apkārt muzejam un piemiņas memoriālam aptuveni 1000 kvadrātmetru platībā. Pašvaldība pati gatavojas tuvākajā laikā atjaunot laukuma daļu uz Akmens tilta pusi.
Laukuma atjaunošanas darbus veica būvniecības uzņēmums “Kvinta BCL”, bet būvuzraudzību nodrošināja SIA “Būvēlogs projekti”.
Latviešu strēlnieku laukuma atjaunošanas izmaksas aptuveni 600 tūkstoši eiro (bez PVN) apjomā sadarbībā ar Centrālo finanšu un līgumu aģentūru tiek segtas galvenokārt no Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzekļiem (85%), kā arī Rīgas domes (12%) un valsts (3%) dotācijas.
VNĪ sekmīgi īsteno 44 valsts nozīmes projektus, no kuriem 24 atrodas būvniecības stadijā. Projektu kopējais īstenošanas budžets ir vairāk nekā 336 miljoni eiro. VNĪ nodrošina profesionālu nekustamo īpašumu apsaimniekošanu un pārvaldību 365 ēku un būvju īpašumiem, kuros ietilpst 1100 ēkas 0,95 milj. kvadrātmetru platībā, kā arī zeme zem ēkām 602 ha platībā, un 3536 zemes īpašumiem ar kopējo platību 903 ha. VNĪ ir viens no 23 Latvijas uzņēmumiem, kas pērn Korporatīvās atbildības un ilgtspējas institūta “Ilgtspējas indeksa” vērtējumā saņēmis augstāko platīna godalgu, apliecinot labu pārvaldību un savas darbības ilgtspēju. Uzņēmums dibināts 1996.gadā, tā 100 % akcionārs ir Finanšu ministrija.