Latvijas Okupācijas muzeja “Nākotnes nama” pamatos iemūrē kapsulu ar vēstījumu nākamajām paaudzēm un pateicību ziedotājiem

13.09.2018

Ceturtdien, 13. septembrī, Latvijas Okupācijas muzeja (LOM) topošās piebūves “Nākotnes nams” pamatos svinīgi iemūrēta kapsula ar vēstījumu nākamajām paaudzēm un pateicību ziedotājiem, kuri ir snieguši būtisku artavu “Nākotnes nama” projekta īstenošanā.

LOM pārbūve un “Nākotnes nama” būvniecība tiek īstenota par valsts piešķirtajiem līdzekļiem, savukārt par ziedotāju līdzekļiem taps jauna muzeja pastāvīgā ekspozīcija un tiks nodrošināts nama iekārtojums.

Latvijas Okupācijas muzeja biedrības valdes priekšsēdis Valters Nollendorfs atzīmēja, ka sabiedrības atbalsts un ziedotāju uzticība bija spēks, kas iedrošināja uzsākt šo projektu. Tas arī ļāva pārvarēt projekta vilcināšanu un neziņu: “Šajā brīdī mēs godinām tos vairāk nekā 1000 ziedotājus, kuri ziedojuši, lai “Nākotnes namā” varētu iekārtot mūsdienīgu muzeju un ekspozīciju. Jāsaprot, ka šie līdzekļi nāk no cilvēku privātajiem līdzekļiem vai sabiedriskajām organizācijām, kuru ienākumus arī veido privāti ziedojumi.”

VAS “Valsts nekustamo īpašumu” (VNĪ) valdes priekšsēdētājs Ronalds Neimanis uzsvēra, ka šā projekta īstenošana ir viena no VNĪ prioritātēm. “To raksturo gan tas, ka ir uzsākta aktīva darbība pie būvniecības, gan arī šā projekta būvuzraudzību veic pats VNĪ. Tādējādi mēs nepastarpināti varam pārliecināties par kvalitātes, termiņu, drošības un budžeta ievērošanu,” skaidroja Neimanis.

Pēc uzņēmuma vadītāja paustā, līdz šim darbi noritējuši paredzētajos termiņos, bet pavisam drīz plānots uzsākt pāļu dzīšanu un ēkas galveno konstrukciju montāžu. Būvniecības laikā notiek apkārtējo namu stāvokļa monitorings un vibrāciju līmeņa kontrole.

“Šodien varam daudz drošāk teikt, ka “Nākotnes nams” būs. Būs kā simbols Latvijas valsts tālāk pastāvēšanai un mūžīgumam, jo, neraugoties uz reālo valsts neatkarības zaudējumu, ideju par brīvu un neatkarīgu Latvijas valsti latviešu tautai izdevās saglabāt arī garajā okupācijas laikā. Līdz ar atbildību par tās uzturēšanu spēkā tā ir kā mantojums, kas jānodod nākamajām paaudzēm. Zināt un godāt savu pagātni mums ir svarīgi, lai veiksmīgi spētu veidot savu nākotni. Tieši par nākotni domājot, mūsu izcilākais arhitekts – simbolu meistars arhitektūrā – Gunārs Birkerts radīja un uzdāvināja Latvijas cilvēkiem savu “Nākotnes nama” vīziju, kas ir viņa redzējums muzeja misijas tālākam izvērsumam. Tā ir skaidra, lakoniska, simboliski ietilpīga un vizuāli vienkārši nolasāma doma, ko vēstīt pasaulei,” savā uzrunā akcentēja kultūras ministre Dace Melbārde.

Tikmēr SIA “Skonto Būve” valdes loceklis Juris Pētersons, uzsverot Okupācijas muzeja kā Latvijas valsts simbola nozīmi, pauž lepnumu un atbildības izjūtu, piedaloties Latvijai tik nozīmīga projekta īstenošanā. “Mēs strādāsim maksimāli efektīvi, lai jau 2020. gadā muzejs varētu atgriezties savās mājās un vēstures liecības jau jaunā veidolā varētu sniegt arī nākamajām paaudzēm,” solīja J.Pētersons.

Jau vēstīts, ka 2018. gada 29. maijā VNĪ parakstīja būvniecības līgumu ar iepirkuma uzvarētāju SIA “Skonto Būve”. LOM pārbūves un jaunās piebūves “Nākotnes nams” kopējās būvniecības izmaksas ir 5,19 miljoni eiro, darbi ir jāpabeidz 12 mēnešu laikā no līguma parakstīšanas brīža. Muzeja jaunā piebūve “Nākotnes nams” projektēta pēc latviešu arhitekta Gunāra Birkerta metiem, kas dāvināti vēl 2001. gadā. 

LOM pārbūve un “Nākotnes nama” būvniecība ir viens no VNĪ uzsāktās pārmaiņu programmas “100 adreses Latvijas valsts simtgadei” projektiem, kuras viens no galvenajiem mērķiem ir īstenot projektu būvniecību tā, lai ar tiem varētu lepoties arī pēc simts gadiem.   

VNĪ pārziņā ir vairāk nekā 500 ēku īpašumi 1,8 milj. m2 platībā un vairāk nekā 4100 zemes īpašumi vairāk nekā 10 milj. m2 platībā. Uzņēmums dibināts 1996. gadā, tā 100 % akcionārs ir Finanšu ministrija. VNĪ strādā 530 darbinieki. Kopējā aktīvu vērtība 2016. gadā bija 357,81 milj. eiro, apgrozījums 2016. gadā – 49,98 milj. eiro.  

 

Foto no pasākuma šeit.

 

Papildu informācija medijiem:  

VAS “Valsts nekustamie īpašumi”,  

Korporatīvās komunikācijas daļa  

E-pasts: vni.lvkomunikacija